Élet-Stílus

24 év után derült ki, hogy hiányzik az agyának egy része

A kínai orvosok szerint az eset remek példa arra, mennyire alkalmazkodó az ember központi idegrendszere.

A Brain: a journal of neurology című patinás orvosi szaklapban írták le azt a meglehetősen különös kínai esetet, melyben az egyik páciensről csak két évtized elteltével derült ki, hogy hiányzik a kisagya. A szóban forgó beteg, egy fiatal kínai nő, akinek rendellenességére csak azután derült fény, hogy szűnni nem akaró hányinger és szédülés miatt orvoshoz ment.


Kép forrása: Feng Yu Et All

Az elvégzett rutinvizsgálatok során derült ki, hogy a nő agyából teljesen hiányzik a kisagy (cerebellum), ami többek között a finom motoros mozgásokért és a járásért is felel. A kisagy helyét a páciens esetében agy-gerincvelői folyadék töltötte ki. A nő saját bevallása szerint csak nagyon lassan, négyévesen tanult meg járni, a beszédét pedig egészen hatéves koráig szüleit leszámítva senki nem értette.

Az elmúlt két évtizedben ennek ellenére normális életet élt, ami az orvosai szerint a nagyagykéregnek köszönhető: úgy tűnik ugyanis, hogy ez az idő előrehaladtával jórészt átvette a hiányzó kisagy funkcióit.

Az ilyen és ehhez hasonló esetek meglehetősen ritkák, az orvosok szerint világszerte mindössze kilenc hasonló eset ismert. A rendellenesség vizsgálata egyébként azért is nehézkes, mert az így születők nagy része korán meghal, és az orvosok már csak a boncoláskor szembesülnek a problémával.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik