Élet-Stílus

Túl buták vagyunk a butaságunk felismeréséhez

A Dunning-Kruger hatás lényege, hogy a rosszabb képességű emberek képtelenek felismerni a korlátaikat, túlzott önbizalmukat nehéz megingatni.

Lehetséges-e, hogy a többség okosabb legyen az átlagnál? – matematikailag ez tényleg bekövetkezhet, hiszen ha egy 10 fős társaságban kilenc jó képességű felnőtt és egy kisgyerek van, akkor a számtani középnél, az átlagnál kilencen okosabbak. Ezzel az okoskodással kezdődik a német lap, a Die Zeit online kiadásának cikke.

Emiatt nem mindig a számtani átlagot kell tehát nézni – magyarázzák a szerzők, hanem a mediánt. Vagyis a sokaságnak azt az elemét, amelyik éppen két egyenlő részre osztja a “mezőnyt”. Egy 11 fős társaságban a 6. legokosabb embernél öt jobb képességű és öt rosszabb található, vagyis ez a hatodik személy a “medián”.


Kép forrása: Thinkstock

Ám érdekes eredményekre vezet, ha valaki az autóvezetőket kérdezi: a sofőrök jobbik felébe tartozik-e az adott személy? A többség természetesen azonnal rávágja: igen. Egy kanadai felmérés szerint a megkérdezettek 90 százaléka válaszolt igennel, vagyis jobbnak tartja magát az átlagnál.

A legijesztőbb azonban az volt, hogy a fiatal férfiak – akik különösen sok balesetet okoznak – bírnak a legnagyobb önbizalommal. Ennek hátterében az úgynevezett Dunning-Kruger-effektus rejlik.

A két pszichológus, David Dunning és Justin Kruger 1999-ben publikálták azt a tanulmányukat, amely híressé tette őket. A szakértők egyetemi hallgatókkal töltettek ki teszteket, különböző tudásterületeken. Voltak logikai feladatok, helyesírási példák, de a tesztalanyoktól még a viccek viccességéről is érdeklődtek, s a megkérdezettek véleményét profi humoristák ítéletével is összevetették.

Kíváncsi a pszichológusok tesztjének eredményére? Olvasson tovább a Házipatika oldalán!

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik