Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50 százalékánál már az első gyermekfogantatása is nehézségekbe ütközik. A fogantatás elmaradását tehát több tényező is befolyásolja, a leggyakoribb mégis elsősorban a hormonális rendszer működési zavaraira vezethetők vissza – magyarázza prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa a házipatika.com-nak.
Negatívan befolyásolhatják a későbbi fogantatást
Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas – közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét. Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja.
Kávé: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
Pozitív hatással van a későbbi fogantatásra
Folsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavarral, a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal célszerű szedni.
A B6-vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
Cink: mind a hormonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem.
A gyógynövények közül a barátcserjéről sikerült bizonyítani, hogy egyértelműen javítja a megtermékenyülés esélyét, a hormonális egyensúly helyreállítását és a termékenységet.