Szakértők szerint az Alzheimer-kór egyik első tünetei között szerepelhetnek a különböző alvásproblémák. Ezt a feltevést igazolták a legfrissebb állatkísérletek, amelyek eredményei relevánsak lehetnek az emberek esetében is. Az agyban képződő fehérjeplakkok kulcsszerepet játszhatnak a betegség kialakulásában. A Science Translational Medicine című szaklapban nemrég megjelent kutatási anyag tanúsága szerint az egereknél a plakkok kialakulásakor jelentkeztek először az alvászavarok.
A Brit Alzheimer Kutatási Alap munkatársai szerint az, ha emberek esetében is bizonyítani lehetne az alvászavarok és a betegség kapcsolatát, jelentősen megkönnyítené a korai diagnózist, ami a sikeres kezelés szempontjából kiemelt fontosságú.
A memória- és kognitív zavarok sajnos csak nagyon későn, a betegség előrehaladott fázisában jelentkeznek, amikor a kezelés már szinte lehetetlen. Emiatt kellene a kezelést minél korábban, már az első ilyen típusú tünetek jelentkezése előtt több évvel megkezdeni. Az egyik legígéretesebb kutatás a béta amiloid fehérjékkel kapcsolatos. Ezeknek a fehérjéknek az agyi jelenléte 24 óra alatt folyamatosan változik egerekben és emberekben is. Az Alzheimer-kórban szenvedők agyában azonban a fehérje állandó plakkokat képez.
Ha kíváncsi, hogyan jelzi előre az alvászavar az Alzheimert, kattintson ide.
Forrás: Nem tud elaludni? Nagy veszélyben lehet! (Házipatika)