Gyurta aranyérmes Rómában

Gyurta Dániel szerezte a magyar küldöttség első aranyérmét a római világbajnokságon: a 20 éves úszó elképesztő hajrával, egy századdal nyert 200 méter mellen. Verrasztó Evelyn nyolcadik lett a női 100 méter gyors döntőjében.

A 2004-es athéni olimpián ebben a számban ezüstérmes magyar versenyző 2:07.64 perces Európa-csúccsal végzett az élen.

Gyurta a mezőny második felében úszta le az első 100 métert, a hatodik-hetedik helyen haladt, de még 150-nél sem volt ott az élmezőnyben. Az utolsó ötven métere azonban elképesztő volt.
A magyar úszó óriási hajrával egyre inkább megközelítette az élen haladókat, és végül elsőként csapott a célba, mindössze egy századdal (!) győzte le az az amerikai Eric Shanteau-t.
GALÉRIA

GALÉRIA

Verrasztó 8., Takács lemaradt a döntőről

Verrasztó Evelyn nyolcadik helyen zárta a 100 női gyors döntőjét. A 20 éves magyar hölgy az első ötvenen kicsit lassabb volt, mint a csütörtök esti elődöntőben, amikor országos csúcsot (53.74) úszott, féltávnál az utolsó helyen fordult.
A táv második felében sem sikerült feljebb kapaszkodnia, végül 53.92 perces időeredménye csak a nyolcadik helyre volt jó.

A számot az olimpiai bajnok német Britta Steffen nyerte 52.07-es világcsúccsal. A korábbi rekordot szintén ő tartotta: vasárnap 52.22-t ért el a német váltó tagjaként.

Takács Krisztián 21.71-gyel, új magyar csúccsal került be az 50 méter gyors elődöntőjébe, ott pedig még jobb időt, 21:65-öt repesztett (a futamát negyedik helyen zárta), csakhogy ugyanilyen eredményt ért el a trinidadi George Bovell is, így a két versenyzőnek újra le kell úsznia a távot a döntőért.

A „szétúszást” a trinidadi nyerte, így ő a finalista, jóllehet, Takács Krisztián 21,42-vel tovább javította a magyar rekordot.

nyilatkozat

Gyurta Dániel:
„A római vb előtt a japán Kitadzsima távollétében csakis ez lehetett a célom, még ha Európa-csúccsal és nem világrekorddal nyertem is. Akkor azt gondoltam, hogy az aranyért világcsúcsot kell úszni. Az hogy egyetlen századdal előztem meg az amerikait, lényegtelen, a lényeg az, hogy elsőként én érintettem meg a falat. Mondhatnám, hogy itt is az nevet, aki a végén nevet. Amúgy nagyon szoros volt a verseny, de nagyon jól sikerült az utolsó ötven méterem.”

Verrasztó Evelyn:
„Kár, hogy nem tudtam tovább javítani a magyar csúcson, de így is nagy dolognak tartom, hogy döntős tudtam lenni 100 gyorson. Eléggé elfáradtam, összességében nem volt rossz ez a vb, de azért teljesen elégedett sem vagyok, mert titokban közelebb vártam magam a dobogóhoz. Az azért jó dolog, hogy három számban is világbajnoki döntős tudtam lenni Rómában, ugyanakkor lesz ez még ennél jobb is…”

Újabb világcsúcsok

Nem meglepő módon férfi 200 háton is megdőlt a világcsúcs.
Az amerikai Aaron Peirsol 1:51.92-vel saját rekordját adta át a múltnak, megszerezve ezzel a szám aranyérmét a római vb-n.

A Pekingben olimpia bajnok, a rövidebb távon Rómában világbajnoki címet szerzett amerikai Rebecca Soni leszorult a dobogóról 200 méter női mellen, jóllehet, sokáig vezetett, de nem bírta a hajrát, végül hárman is elé kerültek. Az aranyérmet jókora meglepetésre a szerb Nadja Higl nyakába akasztották.

A 4×200-as férfi gyorsváltó döntőjében az amerikaiak világcsúccsal, 6:58.55-tel nyertek, a második helyen a kiválóan úszó oroszok, a harmadikon pedig az ausztrálok zártak.

Női 50 méteres pillangóúszás elődöntőjében „csúcsparádé” volt: előbb a holland Marleen Veldhuis javította 25.28-ra a világrekordot, a következő futamban azonban a svéd Therese Alshammar ennél is jobb időt úszott, jelesül: 25.07-et.

Ugyanebben az úszásnemben, a férfiak 100 méteres vetélkedésében a szerb Milorad Csavics 50.01-gyel, új világcsúccsal került a döntőbe, a korábbi rekorder, az amerikai Michael Phelps a második idővel, 50.48-cal jutott tovább.

—-Magyar aranyérmesek—-

Az eddigi világbajnokságokon Gyurta Dániel római sikerével együtt összesen 18 aranyérmet nyertek a magyar úszók.