Az amerikai kerékpáros három és fél év kihagyás után tért vissza, nem titkoltan azért, hogy megszerezze nyolcadik győzelmét is a francia körversenyen. Ugyanakkor nem Armstrong, hanem a 2007-es Tourt megnyerő Alberto Contador lesz az Asztana kapitánya, így az előzetes tervek szerint a korábbi hétszeres győztesnek a spanyolt kell segítenie.
Az amerikai sztár ugyan elfogadta a helyzetet, de nem mondott le a sikerről, amondó: „nem az fontos, hogy a csapaton belül első vagy harmadik számú versenyző vagy, úgy is a verseny során dől el, hogy ki az erősebb”. Contador tavaly nem állhatott rajthoz, nem védhette meg címét, miután nem hívták meg a kazah csapatot a sorozatos doppingügyei miatt.
Arsmtrong a nyolcadik győzelméért hajt (MTI/EPA)
A 26 éves spanyol kerekes később Giro d’Italia és a Vuelta a Espana megnyerésével vigasztalódott, egyúttal jelezte, komolyan kell számolni vele a Touron. Már csak azért is, mert bivalyerős csapat áll mögötte. Contador és/vagy Arsmtrong mellett a tavalyi győztes ausztrál Carlos Sastre, a luxemburgi Andy Schleck és a Girót megnyerő orosz Gyenisz Mencsov is esélyes arra, hogy hazavigye a verseny győztesének járó sárga trikót.
A Tour kapcsán a doppingról is szót kell ejteni, hiszen az elmúlt években a tiltott szerek ugyanúgy hozzátartoznak a viadalhoz, mint a sprintek, az időfutamok és a hegyek. Az idei viadalon több mint ötszáz doppingellenőrzés lesz. Valamennyi benevezett még a rajt előtt vérteszten esett át, és csak azok indulhatnak a háromhetes viadalon, akiknél mindent rendben találtak.
Ennek ellenére a doppingvétsége miatt kegyvesztetté vált német Jörg Jaksche állítja, csaló lesz Tour győztese. „A verseny törvényei szerint ez még sokáig így marad. Tapasztalatból tudom, hogy a dopping túl sokat ad” – nyilatkozta Jaksche.
A holland Thomas Dekker éppen doppingügyből kifolyólag nem vehet részt a versenyen, miután pozítiv lett egy korábbi mintája, viszont a belga Tom Boonen ott lehet a rajtnál.
Az áprilisban versenyen kívül kábítószerező 2005-ös világbajnok, miután megtudta, hogy nemkívánatos személy a Tour de France-on, bírósághoz fordult, amely neki adott igazat.
Magyar kerékpárosért nem izgulhatunk az elkövetkező három hétben, mivel a Katyusa csapata nem nevezte be a Tour de France-ra a már francia színekben versenyző Bodrogi Lászlót.
A 96. Tour de France programja:
Július 4., Monaco, 15,5 km, egyéni időfutam
Július 5., Monaco-Brignoles, 187 km
Július 6., Marseille – La Grande-Motte, 196,5 km
Július 7., Montpellier, 39 km, csapat időfutam
Július 8., Le Cap d’Agde-Perpignan, 196,5 km
Július 9., Gerone-Barcelona, 181,5 km
Július 10., Barcelona-Andorra Arcalis, 224 km*
Július 11., Andorra La Vella – Saint-Girons, 176,5 km
Július 12., Saint-Gaudens – Tarbes, 160,5 km
Július 14., Limoges-Issoudun, 194,5 km
Július 15., Vatan – Saint-Fargeau, 192 km
Július 16., Tonnerre-Vittel, 211,5 km
Július 17., Vittel-Colmar, 200 km
Július 18., Colmar-Besancon, 199 km
Július 19., Pontarlier-Verbier, 207,5 km*
Július 21., Martigny – Bourg-Saint-Maurice, 159 km
Július 22., Bourg-Saint-Maurice – Le Grande-Bornand, 169,5 km
Július 23., Annecy, 40,5 km, egyéni időfutam
Július 24., Bourgoin-Jallieu – Aubenas, 178 km
Július 25., Montélimar-Mont Ventoux, 167 km*
Július 26., Montereau-Fault-Yonne – Párizs, 164 km
*hegyi befutó