Élet-Stílus

Pekingi napló: mi jön az olimpia után?

Az olimpiának vége, s Peking lassan visszatér a régi kerékvágásába. A problémákat a világeseményre elfedték, de azok nem oldódtak meg. A felhőkarcolók mellett mindennaposak a putrik, s az emberéletet sem tartják sokra. Helyszíni tudósítás Pekingből.

Vége az olimpiának, ideje összegezni: szerencsés volt-e Pekingnek adni a rendezés jogát, vagy sem. Ha a szervezést nézzük, akkor mindenképpen. A kínai kormány alaposan kitett magáért, és pénzt, munkaerőt nem sajnálva remek olimpiát alkotott. Fővárosuk jelesre vizsgázott, pedig pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna egy hasonló világesemény megrendezése itt. Nem voltak megfelelő utak, a tömegközlekedést pedig jelentősen fejleszteni kellett. Ma már viszont összesen 1000 buszjárat és 600 kilométernyi metróvonal van a 16 milliós metropoliszban, amelyek mind magasan verik a BKV járműparkját.

Csodás időjárás

Az olimpia alatt rend volt az utakon, és a városban is. Az itt mindennapos koldusokkal, kábítószert áruló afrikai és arab bevándorlókkal nem is lehetett találkozni. Elszállították őket az olimpia előtt. Most viszont visszatérnek, hasonlóan a város többi megoldatlan problémájával. A rendszámkorlátozás megszűnésével újra duplájára nő a forgalom és a szmog, újrakezdődnek az építkezések, és az időjárás is visszatér a régi kerékvágásba, ami az elmúlt napokban szokatlan arcát mutatta.

Itt csodaszámba megy minden olyan nap, ami kék égre virrad. Az olimpia utolsó hetében azonban szikrázó napsütés alatt rendezhettek meg majd minden versenyt. Igaz, két napon zuhogott az eső, ám így kellett csinálni, hogy ne legyen párás a levegő. Érdekes, hogy az olimpia hivatalos dalában is megemlítik: Peking szikrázó napsütéssel várja az ideérkezőket. A jelek szerint azt mégsem bízták a természetre.

Egy munkás szundít a Madárfészekben (MTI/AP)

Egy munkás szundít a Madárfészekben (MTI/AP)

Nem érdemes körbenézni

E mellett a korábbi óriási dugók eltűntek a páros-páratlan korlátozásnak köszönhetően, amely miatt jelentősen csökkent a szmog szintje is. Szinte észrevehetetlenné vált. A kisebb forgalom miatt remekül lehetett közlekedni a frissen felújított autóutakon. Főként hogy az olimpiára tekintettel a sofőrök igyekeztek betartani a szabályokat. Nem hajtottak át a piroson, s a dudát is ritkábban használták. A közlekedést tekintve ugyanis itt Pekingben kevés szabály létezik. A jogosítvány megszerzéséhez szinte csak egy egyenes úton kell 100 métert megtenniük a kínaiaknak egy gyakorlópályán. Itt a logika írja a szabályokat.

A vezetők, ha piros, ha zöld a lámpa, áthajtanak a kereszteződésen, miközben dudálnak mellé. Ha piros, akkor jelzik, hogy jönnek. Ha zöld, akkor a tiloson átjövőt figyelmeztetik. A kerékpárosok (összesen 10 millió van belőlük) pedig nem néznek körbe, amikor áthajtanak a forgalmas kereszteződéseken. Ha körbepillantanak, a sofőr nem lassít, mert tudja, hogy észrevették, ha nem, akkor lassít, mert nem akarja elütni a kerékpárost. Európai ember ezért jobb, ha nem is próbálkozik a kerékpározással. Életveszélyes.

Pekingi képek (Galéria)

Pekingi képek (Galéria)

Peking az előbbiekkel ellentétben Kína egyik kirakatvárosa. Itt érezhető a gazdagság. A belvárosban minden második sarkon hatalmas irodaház vagy pláza áll, a fiatalok gyorsétterembe járnak, és majd minden világmárka terméke megtalálható a boltok polcain. Minden ugyanaz, mint Magyarországon, csak nagyobb méretekben. A felhőkarcolók árnyékában azonban még mindig megtalálhatóak a putrik, és érzékelhető a nyomor, amely néhol még Pekingben is fellelhető.

Üveg sör 60 forintért

Kínában az átlagkereset körülbelül 800 jüan (körülbelül 20 ezer forint), Pekingben pedig ennek körülbelül a duplája. Mindenki dolgozik. Egy ember munkáját általában 3-4 látja el, mert mindenkinek munkát kell adni. Ez alaposan lenyomja a fent olvasható átlagkeresetet, s az állam ennek megfelelően állapítja meg az árakat. Egy üveg sör 2,5 jüanba (62,5 forint), egy metrójegy 2 jüanba (50 forint), egy liter benzin 6 jüanba (150 forint) kerül, egy olimpiai belépőjegyért pedig átlag 60-200 jüant (1500 és 5000 forint) kértek.

Ez magyar viszonylatban kevésnek tűnik, itt azonban komoly összegnek számított. Érzékeltetésképpen: az egy család, egy gyerek elv működik, mert minden további utód egészségügyi ellátását már nem finanszírozza az állam. Ez pedig nagy kockázatot jelent. Vidéken ha valaki megbetegszik, emiatt gyakran döntenek úgy, hogy nem fizetnek ki egy műtétet. Ha nagyon fontos személyről van szó, összedobja a tágabb család az összeget, ha nem, nem mennek orvoshoz.

Olimpia ide, olimpia oda, Kínának e része is létezik, csak oda nem mennek a turisták, és ezeket a helyeket a televíziótársaságok is messziről elkerülik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik