Élet-Stílus

Pekingi hírmorzsák: a cenzúra olimpiája

Akárcsak a megnyitó, a záróünnepség előtt is felhőoszlató rakétákkal gondoskodtak a jó időről a szervezők. Német újságírók hevesen bírálták Pekinget és a NOB-ot a munkakörülmények miatt. Hírek, érdekességek Pekingből.

Csak szóbeli jelzés érkezett a MOB-hoz

Ahogy arról a lapunk is beszámolt, a női kézilabda-elödöntő előtt kisebb dulakodás volt a bejáratnál, amikor a magyarok be akartak jutni a sporteseményre. Lapunk kérdésére Csurka Gergely, a MOB szóvivője akkor azt mondta, hogy semmiféle hivatalos jelzés nem érkezett a szervezőktől, hétfőn azonban az MTI-nek így nyilatkozott: “Egyszer, még a magyar-orosz női kézilabda-elődöntő kapcsán jeleztek a MOB felé, hogy sokan belépő nélkül mentek be. Azóta semmilyen jelzés, illetve megrovás nem jött, így ezt nem lehet sportdiplomáciai fiaskónak tartani” – fogalmazott Csurka Gergely.

“Nem a MOB szedi a jegyeket. A szervezők felelőssége, hogy miként akadályozzák meg, hogy belépő nélkül bárki bemehessen. Megjegyezném, hogy a jegy nélküli magyar szurkolók senkitől nem vettek el helyet, csak az üres helyeket foglalták el. Tulajdonképpen így fordulhatott elő, hogy hazai pályán vívtuk meg a férfi vízilabda-döntőt.”

Megint lőtték a felhőket

Esőfelhő-oszlató rakétákat vetettek be Pekingben, hogy az olimpia záróünnepségét ne zavarja meg az időjárás. Az illetékesek hétfőn hozták nyilvánosságra, hogy nyolc repülőgépből összesen 241 rakétát lőttek ki. A játékok megnyitója előtt több mint ezer rakétát vetettek be hasonlóképpen, hogy ne legyen égi áldás.

A záróünnepség képei (Galéria)

A záróünnepség képei (Galéria)


A cenzúra olimpiája

A Német Újságíró Szövetség (DJV) élesen kritizálta a sajtó munkakörülményeit a pekingi olimpián. “Ez volt a cenzúra olimpiája, melyen korlátozták a sajtószabadságot, ahol lehetett, megnehezítették a játékokról beszámoló 25 ezer tudósító munkáját” – mondta Michael Konken, a DJV elnöke. “Kínából nem lehetett zavartalanul, kritikusan beszámolni.”

Konken a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (NOB) tette felelőssé a média munkakörülményeiért. “Ijesztő volt látni azt a közönyt, amellyel a NOB illetékesei elengedték a fülük mellett a nemzetközi sajtó kritikáit a kínai hatóságok megszorítási kísérleteivel szemben.”

Szabadlábon a külföldiek

A kínai rendőrség az olimpia alatt legalább tíz külföldit – köztük nyolc amerikai, egy brit és egy német állampolgárt – vett őrizetbe és ítélt tíznapos elzárásra, mert tiltakozó megmozdulásokat tartottak többek között a Tibetben tapasztalható, sokak szerint erőszakos kínai uralom és az emberi jogok kínai helyzete miatt. Őket a záróünnepség előtti bejelentés szerint szabadon engedtek a kínai hatóságok.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik