“Maradok annál, hogy Mexikóban voltam, ezt mondtam a csapatnak is. Hangsúlyoznám, hogy a Tour során tizenötször ellenőriztek, és mindegyik tesztem negatív lett” – nyilatkozta a csütörtökön éllovasként kiálló klasszis a Berlingske Tidende című dán napilapnak, majd hozzátette, hogy esze ágában sincs visszavonulni az élsporttól: A 33 éves klasszis versenyzői jogát azért függesztették fel a Rabobank istálló vezetői, mert azt állította, hogy júniusban Mexikóban edzett – ezért nem érték el a doppingellenőrök -, miközben egy korábbi kerekes, Davide Cassani Olaszországban látta őt (mi több, az AP egy olyan fotót is publikált, amelyen a dán az észak-olaszországi Garda tó melletti lazisei bicikliboltjában mutat büszkén egy rabobankos kerékpárt – 2007. május 8-án!, vagyis akkor, amikor épp Mexikóban “tartózkodott”). A Tour de France-on történt botrányok miatt csúcstalálkozót sürget a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) a Nemzetközi Kerékpáros Szövetséggel (UCI), amely azonban elzárkózik a tárgyalásoktól. A lebuktató kép (AP)
“Mindenkit biztosíthatok afelől, hogy még nem jött el a pályafutásom vége. Továbbra is nagyon bánatos vagyok, nem értem, mi történt. Nem tagadom, hogy rettentően dühös vagyok Theo de Rooyra, aki egy személyben döntött a visszaléptetésemről.”
Volt egyszer egy Mexikó
Rasmussent a UCI tavaly, illetve idén május 8-án és június 28-án akarta ellenőrizni, ugyanakkor a Dán Doppingellenes Ügynökség (ADD) április 6-án és június 21-én is figyelmeztette őt annak nyomán, hogy nem közölte tartózkodási helyét. A csütörtöki jelentések szerint Theo De Rooy, a Rabobank főnöke rákérdezett erre a dán kerekesnél, aki akkor elismerte, hogy nem mondott igazat, és valójában a Dolomitokban volt.
Tárgyalna a WADA
“Anélkül, hogy a folyamatban lévő ügyeket kommentálnánk, rendkívül aggályosnak tartjuk a kerekesbotrányok megsűrűsödését. Szükségesnek látunk egy konferenciát annak a kiderítésére, hogy miként lehetne visszaállítani a sportág hitelességét” – jelentette ki Richard Pound WADA-elnök, hozzátéve: a találkozóra meghívnák a versenyszervezőket, szponzorokat, tévéadókat, orvosokat, kerékpárosokat és csapataikat is.
Az UCI reakciójában hevesen ellenezte a WADA ötletét, mondván, helytelennek tartja az efféle “pereket, álarcosbálokat”.
“A WADA nem érti meg, hogy ha tiltott szereket találunk, az azt jelenti, hogy eredményesen küzdünk a dopping ellen. Felesleges ezért egy csúcsot összehívni, mi minden semleges hatóságnak készek vagyunk beszámolni a tapasztalatainkról” – fogalmazott a kerekesszövetség illetékese.
A Tourról doppinggyanú miatt visszaléptetett Rasmussen ügyéről Pat McQuaid UCI-vezető úgy nyilatkozott:
“Két elmulasztott kontroll miatt még nem lehetett volna felelősségre vonni őt. Csak ha harmadszor sem érik el az ellenőrök, akkor indíthattunk volna fegyelmi eljárást a WADA előírásai szerint. Ezért nem gátolhattuk meg az indulását.”