Az már a január 16-án megjelent kormányhatározat láttán érezhető volt, hogy a kabinet igen feszített tempót diktál a kormányzati negyed megépítése érdekében. A különböző feladatokhoz rendelt határidők meglehetősen szorosak, mostanra pedig úgy tudjuk, ezek közül rögtön a legkorábbit sem sikerül tartani.
A lehető legjobbat szeretnék
A kormányhatározat szerint ugyanis február 15-ig kellene a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak (KVI) nemzetközi tervpályázatot kiírnia a kormányzati negyedre vonatkozóan. A kormányhatározat nagyon talányosan fogalmaz, miszerint „a Kormányzati Negyed építészeti arculatáról a Kincstári Vagyoni Igazgatóság nemzetközi tervpályázatot írjon ki, a hatályos jogszabályi követelményeket meghaladó, a XXI. századi színvonalnak megfelelő feltételekkel”. Hogy, ez pontosan mit jelent? Ma még senki nem tudja, mert a kiírásra még egyelőre várni kell.
Információink szerint a projekt alapadatait tartalmazó leírás a február 14-i, szerdai kormányülésre fog elkészülni. Az előkészítésben a KVI, a Pénzügyminisztérium, a Fővárosi Önkormányzat, a Magyar Építészkamara és felkért szakértők vesznek részt, akik „a lehető legjobb pályázatot” szeretnék összehozni. Végső soron ez az oka az elhúzódó egyeztetésnek. Tudomásunk szerint a Nyugati tér és környékének területrendezése, a területfejlesztés kérdéseinek összetettsége miatt tart a tervezettnél hosszabb ideig a pályázat előkészítése.
Nem nemzetközi, de uniós
A pályázat nem lesz “klasszikus” nemzetközi építészpályázat, mert akkor a párizsi székhelyű International Union of Architects szervezetét is be kellene vonni, és az hosszadalmasabb volna, mint a jelenlegi eljárás. A magyar kormányzati negyed építészpályázata egy „hétköznapi” EU-s pályázat lesz, a Európai Unió Hivatalos lapjában és az elektronikus változatban való megjelenéssel. A szabályok szerint az Európai Unióban és a Magyarországon regisztrált építészeknek lehet majd pályázniuk. A tender határideje valószínűleg 90 nap lesz, így 2007. május 21-ig lehet a pályamunkákat benyújtani.
A jelenlegi álláspont szerint a pályázat zsűrije a maximális létszámmal, 11 taggal fog működni. A testületben három nemzetközi szaktekintély is részt vesz majd, akiket már felkértek, és ők már igent is mondtak.