A négyéves festőünnep idén először nemcsak október 18-án, Szent Lukács, a festők védőszentje napján kerül megrendezésre. Az események Budapesten és az ország több városában már október 15-én elkezdődnek. Az érdeklődők több száz ma élő magyar festő több ezer művével találkozhatnak a kiállításokon.
Az egyre nagyobb érdeklődést kiváltó ünnep célja, hogy néhány napra a magyar festészetre irányítsa a figyelmet – mondta König Frigyes, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora. Hozzátette, szinte valamennyi kiállítónak volt köze a 140 éves iskolához. Az viszont még nem fordult elő, hogy az egyetem tanárai közös kiállításon mutatnák be legújabb képeiket. Október 18-án, az egyetem aulájában most ez is megvalósul.
„Én képeket akarok látni a falakon, hogy újra kinyissák elém a világot… – írta Babits Örökkék ég a felhők mögött című versében. Örökkék … Ismerjük ezt a színt? Ismerjük a színskála valamennyi színének hasonló mélységű tartalmát? Tudjuk-e, hogy a színritmusoknak és gesztusoknak milyen hangulatteremtő erejük van?
Egész nemzedékek, társadalmi rétegek életéből maradt ki a festészet értékeinek élményszerű elsajátítása, miáltal világuk nem képes kinyílni – a szó babitsi értelmében”- írják a szervezők kiáltványukban.
15 éve nem volt együtt a szakma – mondta Atlasz Gábor, a rendezvény egyik szervezője. Az egyes alkotók elszigetelődtek, önállóan próbáltak érvényesülni és komoly ellentétek feszültek a festőtársadalmon belül. A Magyar Festészet Napja rendezvénysorozat talán legnagyobb érdeme, hogy újra összehozza a hazai festőket. Sokan, akik korábban beszélő viszonyban sem voltak egymással, ma egy légtérben állítanak ki annak ellenére, hogy életszemléletük, stílusuk, koruk, művészeti megközelítésük, vagy akár politikai meggyőződésük különböző.
A vidéki városok közül Debrecen, Keszthely, Miskolc, Siklós, Sopron, Szeged és Szigetszentmiklós kapcsolódik a rendezvénysorozathoz.