A most kiadott rangsor szerint három Intelalapú platform foglalja el a népszerűségi lista első, a második és a harmadik helyét is: az Intel Xeon és a 64-bites Intel Xeon processzorok 254 rendszert
Hol vannak a szuper-számítógépek?
Afrika: 3
Amerika: 294
Európa: 114
Ázsia: 81
Óceánia: 8
„Büszkék vagyunk, hiszen rengeteg tudományos fejlesztés végezhető a jelenleg tudósok számára elérhető, Intel-szabványokra alapuló szerverplatformok által.” – mondta Kirk Skaugen, az Intel Corporation Server Platform csoportjának vezetője. „Néhány éve az volt az álmunk, hogy ezt a félelmetes számítástechnikai „erőt” elérhetővé tegyük az egyetemek, kormányok és üzleti vállalkozások számára is, gyorsan és megfizethető módon. Jelenleg a Top 500 rendszerek mindegyike az egy másodperc alatt több mint 1 trilliónyi számítási művelet elvégzésére képes. Így azt gondolom, az álom most valósággá válik.”
Top 10 gyártó
IBM: 259
HP: 131
SGI: 24
Dell: 21
Cray Inc.: 16
A NASA Columbia szuperkomputere például Intel Itanium 2 processzorokra épül, és a Silicon Graphics építette. Ez a gép változatlanul a Top 500 lista első tíz helyezettje közé tartozik. A Columbia továbbra is kulcsfontosságú eszköz a NASA számára az űrsiklók, és az asztronauták visszatéréséhez.
A lista érdekessége egyébként, hogy a szuperkomputer-gyártó cégek között az IBM és a HP jár az élen. Míg az Apple és a processzoraival éllovas Intel csak egy-egy géppel jelenik meg az összegzésben. A teljes lista a www.top500.org weboldalon érhető el.
A félévente kiadott Top 500-as szuperkomputer-lista készítői: Hans Meuer a Mannheimi Egyetemről, Erich Strohmaier és Horst Simon az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának Nemzeti Energetikai Tudományos-Kutatási Központjából, valamint Jack Dongarra a Tennessee Egyetemről.