Az illegális, jogsértő letöltések ellen a fájlcserélő rendszerek működésének átalakítása. legalizálása lehet a megoldás. A szélessávú internetezés terjedésével párhuzamosan egyre nagyobb problémát okoz a világon az illegális film-, és zeneletöltés.
A szerzői jogokért küzdő szervezetek szélmalom harcot folytatnak a fájlcserélők fejlesztőivel abban a tekintetben, hogy jogszerű-e ilyen rendszereket működtetni, amikor azok rendszeresen illegális letöltések lehetőségét teremtik meg. A betiltás eddig csak olaj volt a tűzre, hiszen egy megszüntetett rendszer helyett legalább kettő született. A szerzői jogokat védelmező szervezetek folyamatosan perelnek és végtelennek látszó jogi vitákat folytatnak az internet felhasználók közösségével. Egyelőre nincs megnyugtató megoldás, bár egyre többen kapcsolódnak a vitába.
A jogvita megoldásra immáron az OECD is tett egy javaslatot legújabb tanulmányában.
A tanulmány arról számol be, hogy a fájlcserélő rendszerek által okozott szerzői jogsértések egyre inkább érintik a filmipart. Kimutatták, hogy 2003 óta az OECD országokban élők több filmet, képet és játékot töltenek le, mint zenét. 2002-ben még a zenei letöltések aránya volt nagyobb (62,5 %) ezekben az országokban, míg 2003-ra megfordult az arány, és a film, kép és játékok letöltése tette ki a letöltések 51,3 %-át.
Főként az európaiak használják a fájlcserélő rendszereket, amiken keresztül egyszerű letölteni olyan nagyméretű fájlokat, mint például a filmek vagy a szoftverek. Egy tavaly októberi felmérés szerint a népszerű peer-to-peer (P2P) fájlcserélő rendszereket megközelítőleg 10 millióan használták egyidejűleg az OECD országokban.
Az OECD szerint a kalózkodás elleni megoldás az lehet, ha sikerül az engedélyezett fájlmegosztó rendszereket egy új üzleti modellként elfogadtatni, amin keresztül törvényes kereskedelmi úton hozzá lehet jutni a szerzői joggal védett szellemi termékekhez.
Kálmán András, az ASVA igazgatója az OECD tanulmányával kapcsolatban egyetértését fejezte ki: „Az illegális szerzői jogi letöltéseket igazán akkor lehetne Magyarországon is csökkenteni, ha megteremtenénk a jogi alapjait a legális letöltéseknek a fájlcserélő rendszereken keresztül, és új kereskedelmi csatornaként fogadnánk el az új módszert. Ez egy olyan technológia, ami sok lehetőséget hordoz magában, amit ki kell használni legális keretek között.”