Hét ember sérült meg pénteken, amikor felrobbant egy gázpalack egy csepeli gyrososnál. Mukics Dánielnek, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjének a tájékoztatása szerint a mostani nem egyedi eset. A tűzoltók átlagosan hétszáz olyan esetnél avatkoznak be évente, amelynek a helyszínén gázpalack van.
Leggyakrabban a főzésre és fűtésre használt PB-gáz-palackok adnak munkát a számukra. A tűzzel érintett helyszínen lévő gázpalackok az esetek 15 százalékában fel is robbannak, nem ritkán súlyos személyi sérülést és jelentős károkat okozva. Egy égő lakásban vagy garázsban egy perc alatt is simán felrobbanhat egy gázpalack.
Sok helyen használnak palackos gázt, s az ezekről működő kerti grillek is egyre népszerűbbek. Fontos azonban tudni, hogy a gázpalackban lévő gáz nehezebb a levegőnél, ezért nem szabad pincében használni, mert ha szivárog, leülepszik, és könnyen robbanáshoz vezethet.
A palackban magas nyomáson folyékony a gáz, általában 11,5 és 23 kilogrammos alumíniumpalackokban lehet velük találkozni. A palackon körbefutó egy, két vagy három vörös színű csíkból lehet következtetni a palack falvastagságára. Az egy vörös csíkkal ellátott a legvastagabb, a hárommal a legvékonyabb, ezáltal könnyebb.
A szóvivő lapunknak küldött közleménye szerint mindegy, hogy otthoni tűzhelyre, vagy kerti grillre kötjük a gázt, a legfontosabb, hogy ezeket a palackcsere előtt kapcsoljuk ki, a palackot pedig zárjuk el. Csak a palackhoz készült pentánálló gumitömítést és tömlőt használjuk. Minden palackcserénél új tömítést kell használni. Csere közben pedig tilos dohányozni vagy nyílt lángot használni.
Ha kicseréltük a palackot, a tömlő és a palack csatlakozási pontjához fújjunk szivárgást ellenőrző sprayt, vagy kenjünk mosogatószeres, szappanos vizet. Ha buborékok keletkeznek, szivárog a gáz, ne használjuk a gázkészüléket, ne használjunk nyílt lángot a gázpalack közelében, illetve szellőztessünk, amíg meg nem szüntettük a szivárgást. A palack ne legyen 40 Celsius-foknál melegebb helyen, mert a meleg hatására nő benne a nyomás, ami robbanáshoz vezethet. Kerüljük a házilagos megoldásokat, jellemzően ezek végződnek tragédiával. Használat után pedig mindig zárjuk el a palackot. Ha olyan épület gyullad ki, ahol gázpalackok vannak, a 112-es segélyhívó számon a tűz bejelentésekor említsük meg a palackokat is.