Az elmúlt hat évben 119 feljelentést tettek parlamenti pártok és politikusok: harminc esetben indult nyomozás, ezekből tíz jelenleg is tart, vádemelési javaslatig viszont egyik ügy sem jutott el – összesített a Népszava.
Képviselő (..) kérdését feljelentésként értékeltem, és azt az Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz/ Országos Rendőr-főkapitánysághoz /Nemzeti Adó- és vámhivatalhoz továbbítottam
– gyakran válaszolja ezt Polt Péter képviselők írásbeli kérdéseire. A Népszava annak ment utána, hogy a legfőbb ügyész készséges válasza után mi történik ezekkel az ügyekkel.
Hadházy Ákos az Öveges-program ügyét idézte fel, ami miatt hat éve (akkor még LMP-s képviselőként) tett feljelentést, azóta sem zárták le a nyomozást. A képviselő 2014 óta 60 ügyben tett feljelentést, ezekből 20-ban indult nyomozás, ám egyetlen eset sem jutott el a vádemelésig.
Szél Bernadett február és szeptember között négy feljelentést tett, közöttük a Mátrai erőmű állami eladása és a Belgrád-Budapest vasútvonal kínai gigahitellel támogatott, soha meg nem térülő beruházása miatt.
A Párbeszéd képviselői hét feljelentést tettek idén, mindhiába. Tordai Bence például Szíjj László és a Tiborcz István cégeinek visegrádi szállodabiznisze miatt pedig hűtlen kezelés gyanújával fordult a rendőrséghez.
Az LMP-sek nyolc ügyről számoltak be, ilyen volt a félmillió forintért megrendezett önkéntes szemétszedés Tamásiban, és egy majdnem félmillió forintba kerülő, szelektív hulladékkal díszített fa ügye.
A DK is aktív volt: 2018 és 2020. október 8. között összesen 86 írásbeli kérdéssel fordultak képviselőik Polt Péterhez – közöttük Vadai Ágnes volt a csúcstartó, 75 levéllel – a legfőbb ügyész pedig 21 esetben értékelte feljelentésként érdeklődésüket.
AZ MSZP 11 feljelentésig jutott, például a Met Holding gázbizniszének ügyében. A Jobbik pedig négy feljelentést érő kérdést tett fel Polt Péternek, köztük kétszer Mészáros Lőrinc szennyező gabonafeldolgozójáról.
A Fidesz nem is válaszolt, a KDNP viszont jelezte: nem tartják nyilván, hogy a képviselők milyen témákban tesznek feljelentést.
Kiemelt kép: Polt Péter újraválasztott legfőbb ügyész aláírja megbízólevelét az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. november 4-én. Az Országgyűlés 2010. december 6-án választotta legfőbb ügyésszé, de korábban – 2000 és 2006 között – egyszer már betöltötte ezt a tisztséget. Fotó: MTI/Kovács Attila