A plázák új generációja
Budapest arculata folyamatosan változik, de a fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet kap az épületek tervezésekor vagy a különböző városrészek újragondolásakor, és ebben a Futurealnak hosszú ideje finanszírozói partnere az UniCredit Bank. A Futureal legújabb épületei zöld minősítéssel rendelkeznek és a legtöbb esetben újszerű, környezetbarát és emberközpontú építési megoldásokat alkalmaznak. Ez mutatkozott meg Magyarország első okosplázájának megtervezésekor is, ahol a Futureal „Stay Safe” kezdeményezés keretében igyekeznek minél több érintésmentes megoldást kialakítani . A Futureal főépítésze, Radványi Gábor beszélt lapunknak a fejlesztésről, ami egy teljesen újfajta gondolkodásmódot takar.
A főépítész szerint a webshopokkal bővült piac a bevásárlóközpontok „okosítását”, vagyis digitális funkciókkal való kiegészítését várja el. Az Etele tér közvetlen közelében épülő, az UniCredit Bank társfinanszírozásában megvalósuló Etele Plaza, a piaci és fogyasztói elvárásoknak megfelelően olyan okospláza lesz, ahol több digitális megoldást is igénybe vehetnek majd a látogatók. Az épületen belül futó interaktív LED-fal folyamatos tájékoztatást nyújt a vásárlóknak. A legfejlettebb helymeghatározó és navigációs rendszer könnyíti majd a parkolást, egy applikáción keresztül rendszámfelismeréssel, akár fizikai jegy váltása nélkül vehető majd igénybe az 1300 férőhelyes parkoló.
Nem mellékes, hogy a bevásárlóközpontnak fenntarthatósági szempontból is jövőbe mutató technológiákat kell alkalmaznia. Az Etele Plaza már a tervezési fázisban megkapta a „BREEAM Very Good” energiahatékonysági és környezettudatos minősítést, amelynek keretében olyan technológiákat építenek be, mint a hőszivattyús légkezelő technológia, az épület természetes átszellőztetésének lehetősége vagy az árnyékoló rendszerrel ellátott üvegtető.
A fenntarthatóság egyébként is központi gondolat a Futureal filozófiájában. Radványi Gábor meggyőződése, hogy cégük működése során a káros környezeti hatásokat – fenntartható fejlesztésekkel – minimálisra kell csökkenteni, illetve olyan projekteket kell megvalósítaniuk, amelyek egy-egy adott helyszín szellemét erőteljesen és egyedi módon tükrözik.
Ennek megfelelően a Futureal minden tevékenységének meghatározó eleme a fenntarthatóság, amibe beletartozik a környezetvédelem, valamint az emberek mentális és fizikai egészégének védelme, illetve a szélesebb körű társadalmi felelősségvállalás is
– mondta.
Irodaprojektek a fenntarthatóság jegyében
Mindez fontos szempont a lakóingatlan-fejlesztéseink során is, amelyeknél kiemelt szerepet kap a parkosítás, hogy az ott élőket minél zöldebb környezet vegye körül. Az irodaszektorban pedig a WELL minősítés a Futureal segítségével került a hazai szakmai köztudatba, amelynek célja, hogy olyan irodaházak épüljenek, amelyek a környezetvédelem mellett az ott dolgozók egészségére, közérzetére és komfortérzetére is kedvező hatással vannak.
A nemzetközi jelenléttel rendelkező Futureal-csoport fejlesztései Magyarországon főleg Budapestre koncentrálódnak, és nagyban meghatározzák a mai város képét. Hozzájuk köthető a Corvin-negyed városrehabilitációja (a Futureal tervezte többek közt a Corvin Sétányt) illetve a Budapest ONE irodapark néven ismert beruházás. Utóbbi projekt nemcsak a szalagként hullámzó épületek formája miatt érdekes, hanem mert Kelenföld megújítása egyike Európa legambiciózusabb, tömegközlekedést is érintő, barnamezős beruházásainak is. A cél egy olyan központ létrehozása, amely Budapest nyugati kapujaként szolgál. A jövő irodaházaként emlegetett energiatakarékos Budapest ONE első ütemét már át is adták a bérlőknek. A különleges irodaparkban találtható többek között intelligens központi épületirányítási rendszer, a kikapcsolódást segítő zöld terasz, az épület tetején pedig panorámás futópálya várja a dolgozókat. Emellett már most lehetőség van az elektromos autók töltésére, valamint szelektív hulladékgyűjtésre is.
A világjárvány mutatja meg az érintésmentes irodák fontosságát
Nemrég még túlzott óvatoskodásnak tűnhettek volna ezek a fejlesztések és megoldások, mára viszont kulcsfontossággal bírnak a jövő munkahelyeinek szempontjából azok az irodai beruházások, amit a Futureal-csoport fejleszt. A Corvin Innovation Campus irodaház közös területei például szinte teljesen érintésmentessé válnak, ami határozott választ ad a koronavírus miatt kialakult globális egészségügyi vészhelyzetre. Radványi Gábor elárulta, olyan technológiai megoldásokat valósítanak meg, amelyek számos területen teszik majd érintésmentessé az irodákat.
Mint mondta, a látogatókat kártyaérzékelős automata ajtók és lámpakapcsolók, valamint a biztonságos távolságot jelző jelzések fogadják. A liftek telefonos applikációval is hívhatóak lesznek, a mosdókat pedig ugyancsak érintésmentes öblítéssel, kézmosóval és szappanadagolóval szerelik fel. Emellett az épület gépészeti rendszere, a magyarországi követelményeket messze túlteljesítő egyedi szűrői, UV sugaras csírátlanítói Budapest egyik legtisztább levegőjét biztosítják majd.