A miniszterelnök az Európai Tanács ülését követően, az ülés kimeneteléről szóban tájékoztatja az Országgyűlés ülését
– így szól az országgyűlési törvény egyik pontja, amely hatályát veszti egy kormánypárti törvénymódosítás nyomán. Ezzel a kormány rendszeres beszámolási kötelezettsége az uniós ügyekről bizottsági szintre kerül.
Azért érdekes, hogy kikerül az ogy-törvényből ez a rész, mert Orbán Viktor nem tartotta be ezt pontot. Ugyanis a miniszterelnök nem számolt be az Európai Tanács június 20-21-i üléséről, amikor megvétózta a 2050-es uniós klímacélt.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő akkor levelet küldött Kövér László házelnöknek, amelyben így fogalmazott:
A miniszterelnök – törvényi kötelezettsége ellenére – az Európai Tanács ülését követően sem tájékoztatta az Országgyűlést az ülés kimeneteléről és a döntés indokairól, így egy ilyen horderejű kérdésben nem valósulhatott meg a Kormány európai uniós tevékenységének ellenőrzése az Országgyűlés által.
Kövér pár héttel később elismerte, hogy Orbán törvényt szegett, de megmagyarázta, hogy ez nem komoly baj szerinte. Azt is írta válaszában a házelnök, hogy „figyelemmel ugyanakkor arra, hogy a ciklusokon átívelő, korábban nem kifogásolt gyakorlat – immár 2004 óta – valóban nincs összhangban a hatályos szabályozással, levélben fordultam a miniszterelnök úrhoz, kérve a gyakorlat és a szabályozás felülvizsgálatát és azok egymáshoz igazítását”.
Orbán Viktor pedig a fenti módosító szerint úgy reagált Kövér levelére, hogy megszüntetik a miniszterelnök ET-ülések utáni beszámolási kötelezettségét.
Tipikus fideszes megoldás: törvényesítették a törvénytelenséget. Miközben a kormány az emberektől elvárná, hogy tiszteljék a törvényt, ha a miniszterelnök nem tartja be a jogszabályt, akkor módosítják azt. Ez egy nagyon tisztességtelen játék az állampolgárokkal
– reagált a módosításra Szél Bernadett, aki elindította az egész ügyet azzal, hogy azt szerette volna, ha a miniszterelnök megmagyarázz a parlamentben a klímavétót a törvénynek megfelelően.
A képviselő szerint „a miniszterelnök magánügykent kezeli brüsszeli működését, nem akarja, hogy az ország lássa, mit művel az uniós fórumokon”.
Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán