Belföld

Közösen álltak ki a sajtószabadság mellett a legnagyobb hazai szerkesztőségek vezetői, Lakner Zoltán szerint a törvényjavaslat az első írásos bizonyítéka a huxitnak

Varga Jennifer/ 24.hu
Varga Jennifer/ 24.hu

Közösen álltak ki a sajtószabadság mellett a legnagyobb hazai szerkesztőségek vezetői a kormányoldal új, a civil szervezeteket és a független sajtót fenyegető törvényjavaslatának benyújtását követően. A Kossuth Téren Gulyás Márton, a Partizán vezetője kérdezte Uj Pétert, a 444 főszerkesztőjét, Német Tamást, a Telex főszerkesztőjét, Gergely Mártont, a HVG főszerkesztőjét és Pető Pétert, a 24.hu főszerkesztőjét.

Uj Péter arról beszélt, hogy a kormány egy jól bevált eszközéhez nyúlt: bonyolult jogszabályokba tesznek bele olyan intézkedéseket, amelyek lehetetlenné teszik egy-egy szervezet működésedet. A 444 főszerkesztője szerint a CEU esetében is hasonlót lehetett látni.

És aztán úgy tesznek, mintha nem lenne semmi látnivaló

– tette hozzá.

Megjegyezte azt is, hogy mind a négyen átélték már azt, hogy megszüntettek, elvettek tőlük újságot, de nagy nehezen mindig felépítettek valami újat. (Pető Péter és Gergely Márton a Népszabadság főszerkesztő-helyettese volt, Uj Péternek pedig rovata volt a lapban, Uj emellett az Index főszerkesztőjeként dolgozott, Német pedig ugyanott újságíróként.)

„Ha megpróbálnánk megfelelni ennek a törvénynek, akkor majd jön az újabb” – mondta a 444 főszerkesztője. Szerinte ez a fokozat még Oroszországban is csak a háború idején jött el, és a cél és az eredmény a demokrácia szűkítése.

Német Tamás úgy látja, hogy minden szabad szervezet egyszerűen ellenség lesz a hatalom szemében. A jelenlegi tervezetet egy hatalmas lépésnek nevezte, amikor már a teljes ellehetetlenítésük a cél.

Miközben nehéz azt mondani, hogy ezek a szerkesztőségek nem a magyar emberekért dolgoznak

– jegyezte meg.

Gergely Márton azt emelte ki, hogy ezek az újságok azok, amelyek igazán átláthatón működnek, miközben a törvény átláthatatlanul készült, becsempészték, nem volt semmilyen társadalmi vita róla. Szerinte ezek az újságok nem véleményt diktálnak, hanem demokratikus vitákat készítenek elő. Szájkosarat akarnak tenni a szerkesztőségekre, a kormány értékalapon akar szervezeteket ellehetetleníteni – összegzett.

Pető Péter arról beszélt, hogy a Népszabadságban már 2011-ben arról publikáltak cikket, hogy megszűnt a sajtószabadság, de még mindig van belőle valamennyi.

Ezután is marad, mindig lesznek magyar emberek, akik leírják az igazságot.

Hozzátette ugyanakkor, hogy rettenetes károkat okoz a kormány az ilyen lépéseivel, mert bármi történik is, intézmények, hagyományok vesznek el. A 24.hu főszerkesztője azt javasolta, hogy mindenki olvassa el a törvényjavaslatot, amelyben olyan paragrafusok vannak, amik az abszurd határait feszegetik: akár még egy határon túlról érkező előfizetés is külföldi finanszírozásnak minősülhet.

Pető Péter szerint ráadásul az uniós pénzek önkényes felhasználásával turnézni Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában „vagy rettenetes cinizmusra, vagy kiváló humorérzékre vall”.

Lakner Zoltán politológus a tervezettel kapcsolatban elmondta, hogy a sajtó és civil szféra putyinizálása a nyilvános tereinket szűkíti be, arról szól, hogy a kormánytól eltérő vélemények és el nem ismert tények eljuthatnak-e az emberekhez. Azt nem hiszi, hogy pusztán azért csinálják, hogy ijesztgessenek vele, ráadásul ami egy kisebbséggel történik, az megtörténik a többséggel – utalt a Pride-törvényre.

Ezután arról beszélt, hogy ez a törvényjavaslat az első írásos bizonyítéka a huxitnak, Magyarország távozásának az EU-ból. Ezt azzal támasztotta alá, hogy az alapjogokat illetően kiírtuk magunkat mindenféle európai jogi egyezményből. Véleménye szerint egy ilyen ország már a csatlakozási eljárásba sem léphetne be.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik