Belföld

Összeomlás közeli helyzet alakult ki a magyar fuvarozóknál

Az önköltséget sem fedező fuvardíjak miatt már nem csak a magyar fuvarozók versenyképessége, hanem működése is veszélybe került. A fuvardíjak emelése, a kormányzat együttműködő beavatkozása nélkül akár tömeges csődök, az ellátási lánc összeomlása várható néhány hónapon belül, írja keddi közleményében a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete.

Mint fogalmaznak, az útdíjak drasztikus, a hivatalosan bejelentett 5,8 százalékot többszörösen meghaladó mértékű emelése, az üzemanyagárak növekedése, a kgfb-díjak irreális mértéke, a megállíthatatlan munkabérspirál és munkaerőhiány, a hazai fuvarozási piac védelmének hiányosságai miatt összeomlás közeli helyzet alakult ki az ágazatban.

Tisztességes árrés híján sorra állnak le a nehéztehergépjárművek, amelyek helyét – hatékony ellenőrzés hiányában – az EU-n kívülről érkező, a szürkegazdaságban tevékenykedő fuvarozók veszik át. E vállalkozások térnyerésében partnerek azok az árukibocsátók is, akik a nagyobb haszon reményében szemet hunynak a szabálytalanságok felett, megbízást adnak az alacsony árakat kínáló csalóknak. Ez a spekuláció veszélyezteti a hazai fuvarozók foglalkoztatottságát, csökkenti az adóbefizetések mértékét, és jelentős iparűzési adó kiesést okoz az érintett településeknek

– írták.

Az MKFE ezért felelős gondolkodásra kéri a logisztikai ágazat szereplőit, felkéri a kormányt, hogy minden eszközzel védje meg a piacot a csaló külföldi fuvarozókkal szemben. Hozzátették, a jelenlegi fuvardíjak mellett az ellátási lánc fenntarthatatlan. Az áruszállításra rakódó terheket közösen kell vállalnia az ellátási lánc szereplőinek.

Milliárdokért képzi a kormány a sofőröket, akik aztán külföldre mehetnek dolgozni
Hiába finanszírozta 3600 kamionsofőr és autóbuszvezető jogosítványát a kormány 2015 óta, semmilyen garancia nincs rá, hogy hosszú távon Magyarországon vállalnak munkát.

Kiemelt kép: iStock

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik