Szabó József, Monostorpályi polgármestere decemberben kért tájékoztatást az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) elnökétől a szervezet pénzügyeiről. Szabó szerint a polgárőrség gazdálkodását és a közpénzek felhasználását nemrég a Belügyminisztérium is megvizsgálta. Az ellenőrzés eredményét azonban a Túrós András által irányított szövetség nem tette közzé, sőt, kérésre sem adta ki a tagságnak. A BM által készített dokumentumról csupán annyit közöltek, hogy mindenki megnyugodhat, az „ellenőrzés nem állapított meg olyan hibát, amely felvetné a személyi felelősség kérdését”. Szabó Józsefet azonban ez a válasz nem nyugtatta meg.
Az OPSZ honlapján a 2014-es költségvetés az utolsó, amelyről viszonylag részletes kimutatást tett közzé a szervezet. Akkor 1,16 milliárd forintot költöttek el, amiből 1,05 milliárdot a Belügyminisztériumon keresztül a központi költségvetés biztosított a polgárőröknek.
Túrós András az elnökség idén januárban megtartott fórumán azt mondta, hogy a szervezet továbbra is évi 1,05 milliárd forintos támogatást kap Pintér Sándor tárcájától. A polgárőrség vezetője emellett beszámolt arról, hogy az elmúlt években csaknem ezer járműhöz is hozzájutott a szövetség, ezeknek a fele újonnan került a polgárőrökhöz, a másik fele pedig a rendőrség használtgépkocsi-adománya volt. A költségvetés részleteit viszont most sem ismerhette meg a nyilvánosság.
A monostorpályi polgármester első körben – amellett, hogy kérte a belügyminisztériumi vizsgálati anyag nyilvánosságra hozatalát – több, gazdálkodással kapcsolatos kérdést tett fel az elnöknek. A többi között kíváncsi volt arra, hogy
- 2010 óta milyen módon osztották fel a központi támogatást a polgárőrség megyei szövetségei között,
- arra, hogy milyen kifizetések történtek a polgárőrség szervezésében megtartott rendezvényekkel kapcsolatban.
- Szabó József azt is kérte, Túrósék számoljanak be arról, hogy a vezető tisztségviselők mennyi pénzt vettek fel az utóbbi négy évben gépjárműhasználati költségtérítés jogcímen.
Az „Országos Polgárőr Szövetség Főigazgató” fejlécű válaszlevélben Sárközi Ferenc ügyvéd azt írta, hogy az adatkérés a munkaerő aránytalanul nagy igénybevételével jár, 3 alkalmazott 51 órai munkáját foglalná le, ezért csak 81 141 forint személyi költség és 15 822 forint munkáltatót terhelő járulék megfizetése után teljesítik a kérést.
Szabó József, miután kézhez kapta a szervezeten belül eddig példátlan díjtételről szóló értesítést, két kérdésre csökkentette az adatigénylését, de már ez sem változtatott a helyzeten. Hamarosan újabb értesítést kapott, amelyben megismételték, hogy csak a közel 100 ezer forintos befizetés után várhat információt az Országos Polgárőr Szövetség pénzügyeiről.
A szövetséget a 24.hu is megkereste, és mi is kikértük az OPSZ költségvetési adatait, de az elnöktől egy hét alatt semmilyen választ sem kaptunk.
A most 74 éves Túrós András a rendszerváltás idején a rendőrség országos főkapitánya volt. A Horn-kormány idején Pintér Sándorral együtt nyugdíjazták. Túrós másfél éve a hajdú-bihari szervezettel folytatott pereskedése során elismerte, hogy 3-4 megyei szervezetnél súlyos pénzügyi jogsértéseket, sikkasztást, okirat-hamisítást, számviteli fegyelemmel összefüggő bűncselekményeket tártak fel, de ezeket sem hozták nyilvánosságra, mert úgy vélték, az ügyek az országos elnökséget is rossz színben tüntethették volna fel a belügyi vezetők előtt.
Kiemelt kép: Pintér Sándor belügyminiszter és Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke az Országos Rendőr-főkapitányság budapesti székházában. Fotó: Földi Imre / MTI