Ekkora vízmennyiség még a Bükkben is átlagosan két nyári hónap alatt esik le, az Alföldön ez három havi átlagos csapadékmennyiségnek felel meg.
Magyarország szinoptikus-klimatológiai sajátosságai szerint egyáltalán nem jellemző ekkora napi csapadék, általában tíz-húszévente fordul elő ilyen mennyiség. A világon főleg a trópusi monszun éghajlatú területeken jelentkezik a nyári félévben, a fülledt, meleg óceánparti vidékeken és a Himalája déli lejtőin.
A közel 900 m-es magasságban elhelyezkedő, a Bánkúti Síháznál telepített csapadékmérő már nem először mért szélsőségesen nagy mennyiségű csapadékot. 2017. április 19-én egy légörvény hatására a Bükkben a kezdeti esőt havazás váltotta fel, és 110 mm-es csapadékból 21-én reggelre 88 cm-es hóréteg alakult ki.
Ilyen rövid idő alatt ekkora mennyiségű vizet képtelen befogadni a talaj, így a kisebb vízfolyásokon villámárvizek alakulnak ki. A Bükkből lefolyó vízözön hajnalban Szilvásváradot is elárasztotta (2–4. kép), információink szerint a Garadna völgyében, Ómassán is komoly károkat okozott az ítéletidő. A képekért ezúton is köszönetet mondunk Veréb Zakar Ádámnak, aki a helyszínen dokumentálta a hajnali eseményeket.
Kiemelt kép: MTI/Mohai Balázs