Belföld

Elfogták a Nagyfáról szökött rabot – videón a rajtaütés

Elfogták a szegedi rendőrök azt a férfit, aki a Szegedi Fegyház és Börtön nagyfai objektumából szökött meg még szeptember 14-én. Nem kevés rendőr vett részt a felkutatásban illetve a rajtaütésben:

  • a Szegedi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya
  • a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Támogató Osztálya
  • a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Támogató Osztálya valamint Felderítő Osztálya

A rabra szerda este nem sokkal fél 9 előtt csaptak le Hajdúsámsonon, egy családi házban.  Erről videó is készült:

A férfit azóta visszaszállították a BV intézetbe – tájékoztatott a rendőrség.

Nem éri meg szökni

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának szóvivője, Orosz Zoltán emlékeztet: fogvatartottakat a rendőrség vagy a büntetés-végrehajtás munkatársai rövid időn belül elfogják, akik ezzel plusz börtönéveket kockáztatnak.

A fenti esetet megelőzően egy Győrből megszökött rabot szeptember 20-án fogta el a rendőrség. Ő mindössze nyolc napig örülhetett a szabadságának. Az egyik idén megszökött rabnak csupán 46 napja volt hátra a büntetéséből. Ő egy év letöltendő börtönbüntetés ítéletet kapott. Egy másik elítélt, akinek 3 év volt hátra korábbi jogerős büntetéséből, akciója miatt most 2 év 6 hónapot tölthet emiatt rács mögött.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának szakmai álláspontja szerint az elmúlt időszak szökéseinek hátterében az áll, hogy egyre több – börtönön kívüli – külső helyen végeznek munkát az elítéltek.  A büntetés-végrehajtási szervezet közel 1500 fogvatartottat foglalkoztat napi szinten külső gazdálkodó szervezettel kötött szerződés keretében, akiknek őrzése, ellenőrzése jelentős feladat. Külső munkát kizárólag olyan rabok végezhetnek, akik kisebb súlyú bűncselekmény miatt töltik a szabadságvesztés büntetésüket.

A korábbi években történt esetek vizsgálatakor bebizonyosodott, hogy az elkövető fogvatartottak mindig valamilyen személyes körülményben, családi állapotban beállt negatív változás miatt hozták meg döntésüket, amellyel megkockáztatták az újabb szabadságvesztés büntetés kiszabását a fogolyszökésük miatt.

Öt év alatt egyébként 18 ezer fogvatartott közül összesen tizenhárman gondolták úgy, hogy megszöknek.

Olvasói sztorik