A parlament honlapján kedden tették közzé a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény módosításáról szóló javaslatot.
A törvény szerint a megyei jogú város polgármestere és a fővárosi kerületi polgármester havi illetményének összege “megegyezik a helyettes államtitkár közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényben meghatározott alapilletményéből, illetménykiegészítéséből, vezetői illetménypótlékából álló illetményének összegével”.
A javaslatban az áll: az 500 lakosú települések polgármestereinek illetménye a 750 ezer forint 20 százalékáról 30 százalékára, az 501-1500 lakosú települések polgármestereié 40-ről 50 százalékára nőne. Bevezetnének egy új kategóriát, az 5001-10 000 lakosú települések polgármesterei a törvényben meghatározott összeg 65 százalékát kapnák.
A többi lakosságszám szerinti kategóriában nem lenne változás: az 1501-5000 lakosú települések polgármesterei a törvényben meghatározott összeg 60, a 10 és 30 ezer lakos közötti települések vezetői 70, míg a 30 ezresnél nagyobb települések polgármesterei 80 százalékát kapják.
A javaslat kiegészítené a törvényt azzal, hogy a helyi képviselő-testülete megemelheti a polgármester illetményét az önkormányzat saját bevételeiből legfeljebb bruttó 200 ezer forinttal, ha a település vezetője kiemelkedő munkát végez.
A javaslat indokolásában Boldog István hangsúlyozta: az 1500-nál kevesebb lakosú kistelepülések polgármesterei a jelenleg hatályos szabályok szerint lényegesen kevesebb illetményre jogosultak, mint az 1500 lakosnál nagyobb települések polgármesterei.
A polgármesterek által elvégzett munka nem tükröződik a jövedelmi viszonyokban.
Felhívta a figyelmet arra, hogy egy kistelepülés polgármestere sok helyen “elvégzi a pályázatírással kapcsolatos feladatokat, irányítja a közmunkaszervezést, előkészíti, koordinálja a közfoglalkoztatást, de kiveszi részét akár a hivatali munkából is”. Ezért – összegezte Boldog István – fontos, hogy a kistelepülési polgármesterek az erkölcsin túl anyagi elismerésben is részesüljenek.