Belföld

Ki nem találná, hányan építenének kisvasutat a miniszterelnök falujába!

Orbán (orbán, )
Orbán (orbán, )

Egyetlen pályázat érkezett arra a felhívásra, amelyben a felcsúti kisvasút megvalósítására kerestek projektgazdákat - tudta meg a Hír24. Arról egyelőre nincsenek információk, hogy ki jelentkezett, meglepődnénk, ha nem a miniszterelnök által alapított fociakadémia környékéről kerülne ki a pályázó.

Az Átlátszó idén márciusban írta meg, hogy megjelent az a felhívás, amelynek nyertese kisvasutat építtethet Felcsútra (tehát itt még nem a kivitelezőkről, hanem a projektgazdákról van szó). A kormány 2013-ban döntött úgy, hogy egy határozattal kiemelt beruházássá nyilvánítja a kisvasutat, egyben elkülönít rá 600 millió forint, részben uniós fejlesztési forrást.

“A kormány felhívja a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség útján biztosítson kiemelt projekt felhívást a felcsúti kisvasút fejlesztése céljából 600 millió forint elszámolható közkiadás keretösszeggel” – állt a kormányhatározatban, amit Orbán Viktor miniszterelnök írt alá.

A vonatkozó tendert az uniós Közép-Dunántúli Operatív Programon (KDOP) belül kellett kiírni, melynek célja eredetileg Veszprém, Komárom-Esztergom és Fejér megye fejlesztése volt. Erre kaptunk összesen 200 milliárd forintot az EU-tól.

Egy, aki mindent visz

A tenderre március 20-áig lehetett jelentkezni a projektgazdáknak. A felhívás szövegéből ugyanakkor az már a kezdetektől tudható volt, hogy azon csak egy pályázat futhat be. A dokumentumban egészen pontosan az állt:

A támogatott projektjavaslatok várható száma: 1 db. 

Információink szerint a pályázat papírforma szerint alakult: a lezárásig egyetlen projektjavaslat érkezett, azt viszont egyelőre nem tudni, hogy kitől. “Mivel döntés-előkészítő szakaszban van (a pályázat – a szerk.), így további információ nem adható ki” – közölte kérdésünkre a Miniszterelnökség.

Egyben meglepő lenne, ha a jelentkező nem a miniszterelnök által alapított Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia környékéről kerülne ki. A kisvasút az akadémia régi álma volt, Szöllősi György korábbi kommunikációs igazgató 2013 tavaszán az Indexnek mondta azt:

“A beruházás tervét évek óta dédelgetjük, de most jutottunk a konkrét kivitelezés előkészítéséig.”

Szöllősi akkor még bizonytalan volt, hogy “tisztán önerőből” valósítanák meg a beruházást vagy sem. A probléma a 600 millió forintról szóló kormányhatározattal fél évvel később megoldódott. Telefonon kerestük a PFLA kommunikációs igazgatóját, hogy erősítse meg, ők voltak a jelentkezők, de Takács Bence egyelőre nem reagált.

A felcsúti vasútállomás egykoron
Forrás: vasutallomasok.hu

Miniszterelnökség: “Nem öncélú beruházásról van szó”

Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a kormány részben az unió pénzét felhasználva közreműködött abban, hogy a miniszterelnök kedvenc fociakadémiája Felcsúton, a miniszterelnök hétvégi házának helyszínén minimális önerőből megvalósíthasson egy régóta vágyott beruházást, a Miniszterelnökség szerint szó nincs ilyesmiről.

“Adott esetben úgyszintén kiemelt projektként az ország számos szegletében került már sor uniós támogatással kisvasút fejlesztésre a Közép-Dunántúli régió mellett a Közép-Magyarországi, az Észak-Magyarországi és az Észak-Alföldi régióban is” – közölték, kiemelve, hogy a 2007-2013-as programozási időszaknak 6 hasonló pályázata volt.

“A felcsúti kisvasút-fejlesztés illeszkedik ebbe a koncepcióba; a fejlesztést lehetővé tevő pályázati felhívás célrendszere teljes egészében összecseng a korábbi, hasonló pályázati kiírások célrendszerével. Tehát nem öncélú turisztikai fejlesztésről van szó, ellenkezőleg inkább elvárás, hogy a projekt a régió meglevő turisztikai adottságaival összhangban, azokra építve valósuljon meg” – írták.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig korábban úgy érvelt: ő nem tud olyan jogszabályról, amelyik Magyarország 3200 településéből bármelyiknek is megtiltaná, hogy kapjon fejlesztési forrást.

A korábban megvalósított hasonló pályázatok egyébként a következők:

  1. „Márianosztra – Nagyirtás közötti kisvasút turisztikai célú helyreállítása”,
  2. „A Szilvásváradi Állami Erdei Vasút fejlesztése”,
  3. „A Lillafüredi Állami Erdei Vasút ökoturisztikai fejlesztése”,
  4. „Kisvasutak turisztikai célú fejlesztése a Börzsönyben”,
  5. „Értékek találkozása” – „ZSUZSI” Vasúttal a természetbe”
  6. „Daruvonulás Hortobágyon” “A Hortobágy-halastavi kisvasút továbbfejlesztése és új ökoturisztikai attrakciók létrehozása”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik