November 5-én teszik le a létesítmény alapkövét, s napokkal később már indul is a 3,2 milliárd forintos beruházás, amely a tervek szerint 2014 őszére fejeződik be. Hozzátette: a leendő sportkomplexum területén már megkezdődtek az előkészítő munkák.
Az ütemterv szerint áprilisban zárul a szerkezetépítés, utána pedig a szakipari munkák következnek. Az átadás-átvétel időpontjaként jövő augusztus 8-ában állapodtak meg.
Két medence épül
A nemzetközi színvonalú sportrendezvények, versenyek megrendezésére is alkalmas fedett uszoda 800 fix és 400 mobil ülőhelyet foglal majd magába. A létesítményben egy 50×25 méteres, 2,2 méter mély verseny- és egy 16,6×10 méteres, 90 centiméter mély tanmedence kap helyet. Ehhez csatlakozik egy külső, 2 méter mély, 33,3×25 méteres úszómedence. Ez utóbbi igény szerint átmenetileg lefedhető és a főépülettel zártan összeköthető. E kapcsolatot a beruházás második ütemében alakítják ki.
Az MTI-nek nyilatkozva Borkai Zsolt győri polgármester, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke januárban arról beszélt, hogy ebben az évben már gőzerővel zajlanak a 2017-es győri EYOF előkészületei. Akkor úgy fogalmazott: a költségek mintegy felét adja az állam, a felét pedig a város teszi hozzá. Első lépésként az uszoda építését jelölte meg, aztán következik a hozzá kapcsolódó úthálózat kiépítése. A városvezető megemlítette: a vállalkozás része egy nemzetközi versenyek rendezésére alkalmas teniszkomplexum, valamint egy-egy versenyzésre, illetve bemelegítésre alkalmas atlétikapálya, cselgáncs- és tornacsarnok kialakítása is.
Egy olyan sportkomplexum jön létre 2017-re, amely a nemzetközi igények kielégítése mellett a győriek érdekeit szolgálja, de egyben olimpiai központként is funkcionál, nem versengve a jól működő, de fejlesztésre szoruló tatai edzőtáborral, hanem sok ponton kiegészítve azt. Ehhez szálloda-beruházás is társulna – tette hozzá.
Milliárdokról van szó
A polgármester elmondta: Győr még egyetlen kormánytól sem kapott egyszerre ekkora támogatást, de a város 2013-as büdzséjében is közel egymilliárd forint értékben szerepelnek az EYOF-fal kapcsolatos más kiadások. Már a tavalyi büdzsében is tartalékoltak pénzt erre a feladatra, az állami támogatáson felül pedig minden esztendőben egy-másfél milliárd forintot fordítanak az előkészületekre.
Borkai Zsolt jelezte, uniós forrásokból fejlesztenék az egyetemi kollégiumot, amelyben a négyezer versenyzőt és a velük érkezők egy részét el tudnák helyezni. A 14 és 18 év közötti korosztály világeseménye a tervek szerint 2017. július 22. és 29. között lesz Győrben, várhatóan 3000 részvételével.
Az EYOF az olimpia és az ifjúsági olimpia után az ötkarikás mozgalom harmadik számú világversenye.