Belföld

Mesterházy, Szanyi az MSZP-listák élén

Mesterházy Attila (Mesterházy Attila)
Mesterházy Attila (Mesterházy Attila)

Elfogadta a szocialista párt országgyűlési és európai parlamenti listáját az MSZP választmánya szombaton: előbbit Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető, utóbbit Szanyi Tibor vezetheti.

A végső döntést az MSZP kongresszusa mondja ki egy hét múlva. A parlamenti lista második helyezettje Botka László választmányi elnök. Őt Tóbiás József frakcióigazgató, Gúr Nándor alelnök, Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes, Molnár Zsolt budapesti pártelnök, Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, Simon Gábor elnökhelyettes, Hiller István korábbi pártelnök és Kunhalmi Ágnes elnökségi tag követi. Mögöttük Velez Árpád pártigazgató, Szakács László elnöki kabinetvezető, Korózs Lajos elnökségi tag és Legény Zsolt, a szocialisták demokráciaközpontjának vezetője következik. A 151 névből álló listán ezután az elnökségi tagok (Bangóné Borbély Ildikó, Varga László, Tóth Bertalan és Demeter Márta) jönnek.

Az első harmincban kapott helyet a jelenlegi képviselőcsoportból Harangozó Gábor választmányi elnökhelyettes, Józsa István frakcióvezető-helyettes, Tukacs István és Bárándy Gergely. Biztosan mandátumot érő helyen szerepel Török Zsolt szóvivő, női kvótán Szabóné Müller Tímea, a biatorbágyi MSZP-szervezet elnöke, Kránitz László, aki a médiakapcsolatokért felel. Korábban mindhárman voltak képviselők, de 2010-ben nem kerültek be a parlamentbe. A megyei elnökök többsége a 30. és az 50. pozíció között kapott helyet.

Nagyágyúk búcsúja

Az MSZP politikáját az utóbbi tíz évben meghatározó politikusok közül Puch László korábbi pénztárnok a 35., Baja Ferenc, a szocialista platform vezetője a 37., Juhász Ferenc korábbi elnökhelyettes és honvédelmi miniszter a 39. Boldvai László nógrádi pártelnök – aki korábban az MSZP pénzügyeiért felelt – a 44., míg Szekeres Imre egykori frakcióvezető az 51. helyet kapta. A listán nem szerepel – és egyéni választókerületben sem indul – a mostani MSZP-frakcióból két korábbi pártelnök, Lendvai Ildikó és Kovács László, Lamperth Mónika, aki több tárcát is vezetett a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányokban, Káli Sándor, Miskolc egykori polgármestere és a hónapok óta betegséggel küzdő Kiss Péter korábbi kancelláriaminiszter. Nincs a listán Tóth József angyalföldi polgármester sem, aki az önkormányzati választáson újra indul ezért a posztért.

Az EP-lista második helyezettje Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke, mögötte Gúr Roland brüsszeli delegációtitkár, Veres János korábbi pénzügyminiszter és Gurmai Zita európai parlamenti képviselő következik. A másik három jelenlegi szocialista EP-képviselő – Göncz Kinga, Herczog Edit és Tabajdi Csaba – nem szerepel a listán, noha az MTI információja szerint Göncz Kinga kivételével pályáztak erre. Mesterházy Attila azt mondta, ez nincs összefüggésben a Tavares-jelentéssel, de tíz év után változtatni akartak a delegáció összetételén. Herczog Edit ugyanakkor egyéni jelölt lesz Fejér megyében a parlamenti választáson.

Gyurcsánnyal már nem tárgyalnak

A két listát a 125 tagú választmány egy tartózkodás mellett fogadta el – tájékoztatott Botka László, a testület elnöke, aki ezt azzal magyarázta, hogy a lista nem okozott meglepetést, megfelel a korábban meghatározott szempontoknak.
Mesterházy Attila hangsúlyozta: a lista első 30 helye tükrözi az MSZP megújulását. Jövő szombaton a kongresszus elé egy zárt lista kerül, annak elfogadásáról vagy egy új lista elkészítéséről döntenek. A választmány megtárgyalta a párt választási programját. A nagyjából ötvenoldalas dokumentum azután válik elérhetővé, ha a kongresszus megszavazza. Ugyanakkor – mint Mesterházy Attila az MTI kérdésére elmondta – a program nagy része ismert, a már bemutatott szakpolitikai programok kivonata, oktatáspolitikai terveikkel kezdődik, majd foglalkoztatási és gazdaságpolitikai javaslataik következnek.

A pártelnök kérdésre válaszolva elmondta: az október 23-i ellenzéki demonstráció előtt aláírják a választási megállapodást a Bajnai Gordon vezette Együtt-PM szövetséggel. Azzal kapcsolatban, hogy a Demokratikus Koalíció helyet kaphat-e az ellenzéki összefogásban, Mesterházy Attila azt mondta: az MSZP befejezte a szövetségkötési tárgyalásokat. Mint korábban megírtuk, a pártvezetők közül többen lemondtak az egyéni indulásról, hogy körzetükben a Bajnai Gordon vezette Együtt-PM állíthasson jelöltet. Az MSZP-ben érvényes kvótaszabályok értelmében a lista ötödén nőknek, ötödén 35 éven aluli politikusoknak kell szerepelniük.

A választmányi ülés kezdete előtt az MSZP-székház aulájában felavatták Horn Gyula néhai miniszterelnök szobrát.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik