Bő egy hete jelentette be Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, hogy hamarosan a kormány elé kerülhet egy gyermekvállalást ösztönző „demográfiai intézkedéscsomag”. Most részletek is kiderültek.
A kormányfő családpolitikai tanácsadója, Révész Máriusz kedden az ATV Start műsorában azt mondta, rugalmas gyed bevezetését javasolja. Ezenkívül két év járulékmentesség járna azoknak a kismamáknak, akik a gyed után visszamennek dolgozni. Jelenleg a munkahelyvédelmi akcióterv keretében a munkáltatók mentesülhetnek két évig a járulékfizetés alól, ha kismamát vesznek fel, a harmadik évben pedig csak a fele járulékot kell fizetniük.
Fotó: MTI / Földi Imre
Mivel a nők egyre később szülik meg az első gyereküket, köztük a felsőfokú végzettségűek is, tervezik azt is, hogy a jövőben az egyetemen töltött idő is beszámíthatna a gyednél a munkaviszonyba. Ezt az időszakot diplomás minimálbérrel vennék figyelembe. Továbbá kollégiumi és lakástámogatást is kaphatnának majd a gyermeket vállaló egyetemisták.
Szó van arról is, hogy a mostani 64 ezer forintos anyasági segély helyett 228 ezer forintot folyósítanának az első gyermek születésekor. Révész a szlovákiai példára hivatkozott, ahol ezer euró a juttatás. A cél az lenne, hogy a magyar nők is ennyit kapjanak majd.
Említette azt is, hogy a szociálpolitikai kedvezményt megdupláznák. Ez azt jelentené, hogy a jelenlegi 800 ezer forint helyett 1,6 millió forint lenne a kezdő összeg, s a gyermekek számától függően a támogatás az 5,6 millió forintot is elérhetné.