A szavazás után Botka László szocialista polgármester bejelentette: él az önkormányzati törvényben rögzített hatáskörével, és nem írja alá a határozatot. A szegedi közgyűlésnek így tizenöt napon belül rendkívüli ülést kell tartania, és amennyiben a javaslat akkor megkapja a többséget, automatikusan hatályba lép.
Az önkormányzati tulajdonú céget a vállalkozás belső szabályai alapján Juhász Péter irányítja 2013. február 15-ig – közölte a politikus.
A polgármester hangsúlyozta: méltatlannak tartja, hogy a Fidesz-KDNP frakció tagjai és a Jobbik képviselője a magyar kulturális élet egyik zászlóshajóját áldozta fel politikai céljainak. Botka László szerint ugyanakkor biztató, hogy a teljes művészeti elit, és valamennyi szakmai szervezet ideológiától és pártállástól függetlenül szinte ugyanazokkal a szavakkal tiltakozott a tervezett lépés ellen.
Bátyai Edina szerződése jövőre lejár, így a fesztivál vezetői posztjára mindenképpen pályázatot kellett volna kiírni. A polgármester ezért is úgy véli, felelőtlenség az igazgató menesztése abban az időszakban, amikor a következő évad előkészítői munkáját kellene elvégeznie.
A leváltott igazgató az MTI-nek is eljutattott közleményében azt írta, “bízom abban, hogy a kialakult helyzet nem érinti a Szegedi Szabadtéri Játékok működését, nem sodorja veszélybe mindazt, amit többek közt Hont Ferenc, Hevesi Sándor, Juhász Gyula és Klebelsberg Kunó óta elődeim és jómagam legjobb tudásunkból, meggyőződésünkből és a szakma iránti elkötelezettségünkből és szeretetünkből fakadóan felépítettünk”.
Az igazgató kiemelte, hogy mindezektől függetlenül értetlenül áll azelőtt, “hogy érdemi indokok hiányában kívánnak dönteni az ügyben”. Haág Zalán (KDNP), a közgyűlés kulturális bizottságának elnöke a döntést megelőző szenvedélyes és a személyeskedést sem mellőző vita során kifejtette: szakmai, nem pedig politikai okok állnak Bátyai Edina tervezett leváltása mögött, hiszen ő az egyetlen, aki helyén maradt az előző ciklus önkormányzati cégvezetői közül.
Az ügy részleteiről itt olvashat.