Szalamanov Zsuzsa 1992-ben, egy szeptemberi napon, otthonában lett rosszul. Négy hónapot töltött kórházban. Átesett három szívtrombózison és egy tüdőembólián, az akkor 44 éves asszonynak kivették a lépét, megvakult a bal szemére és leállt a veséje. Kiderült, hogy egy hirtelen jött, gyorsan romboló autoimmun betegség támadta meg, és végstádiumban lévő veseműködése miatt művese kezelésre szorul.
„Másfél évig jártam heti három alkalommal dialízisre, majd jött a csoda, 1994-ben karácsonyi ajándékként kaptam egy vesét, ami ma is tökéletesen működik. Donoromról csak annyit tudok, hogy egy 41 éves agyvérzésben elhunyt férfi, akinek azóta is nagyon hálás vagyok” – mesélte történetét Zsuzsa.
Az asszony másfél évvel a műtét után sportolni kezdett, 1997-ben részt vett a Transzplantáltak Világjátékán, azóta 6 világjátékon és 6 Európa Játékon indult, számtalan érmet szerzett, 3 világcsúcsot úszott. Azóta is napi 8-10 órát dolgozik, a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért civilszervezet kuratóriumi elnökeként ismeretterjesztéssel, valamint a szervátültetett és átültetésre váró gyerekek, és családjuk rehabilitációjával foglalkozik.
„Sok mindent köszönhetek új életemnek. Másképpen látom a világot, másképpen élem az életemet. Fontos, hogy mindenki segítsen, hogy más is új életet kaphasson!” – tette hozzá.
Most szombaton a Városligetben – Zsuzsához hasonlóan – más is kifejezheti háláját és tiszteletét azoknak, akik szervet adományoztak, valamint szolidaritásáról biztosíthatja a még szervátültetésre váró betegeket. Idén először Magyarország rendezi az Európai Donációs Napot, amely a szerv- és szövettranszplantációról szól, és amelynek célja, hogy könnyebbé tegye hazánkban a szervátültetést.
A szervezők egészségügyi mérésekkel, tanácsadásokkal, sporteseményekkel, gyermekprogramokkal, színpadi beszélgetésekkel és koncertekkel várják a látogatókat. Az eseményen fellép – többek közt – Szulák Andrea, Király Viktor, Tóth Vera és Hevesi Tamás.
Az Európai Donációs Nap részletes programjáról itt olvashat!
Az első próbálkozások |
Az Európa Tanács által kezdeményezett Szervdonációs és Transzplantációs Európa Napot (European Day for Organ Donation and Transplantation) első alkalommal 1996-ban, Genfben rendezték. 2005-ben ismét Genfben, az Európa Nap rendezvényén jelentették be: a WHO Világnappá nyilvánítja október második szombatját. Az Európai Donációs Nap főbb célkitűzése, hogy ráirányítsa a figyelmet a szerv- és szövettranszplantáció, illetve -donáció fontosságára, és ezáltal – hosszú távon – növelje a donorok számát. Az első sikeres – még ma is élő – betegnél 1973. november 16-án végeztek veseátültetést a Semmelweis OTE I. sz. Sebészeti Klinikáján. Ugyancsak itt, 1994-ben kezdte meg működését a Transzplantációs és Sebészeti Klinika. 1973 óta négyezer veseátültetés történt az intézményben. Az első szívátültetést 1992-ben, az első sikeres májátültetést 1995-ben, míg hasnyálmirigy-transzplantációt 2004 óta végeznek hazánkban. Veseátültetésre jelenleg négy centrumban – Budapesten, Szegeden, Debrecenben és Pécsett – van lehetőség, máj- és szívátültetésre azonban csak a fővárosban. |
12 éves mélyponton a szervátültetés
Bár Magyarország az év elején csatlakozott az Eurotransplanthoz, – melynek lényege, hogy a tagországok legsúlyosabb állapotban lévő betegei a lehető legrövidebb időn belül külföldről is kaphatnak szervet, – teendő így is akad szép számmal.
Utoljára 1999-ben volt kevesebb donor Magyarországon, mint 2011-ben. Tavaly 18 százalékkal visszaesett azoknak az agyhalottaknak a száma, akiknek a szerveit át tudták ültetni. A helyzet az élődonációnak köszönhetően nem katasztrofális, kétszer annyi hozzátartozó ajánlotta fel a szervét, mint két évvel korábban.
Székely György, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke korábban elmondta: a magyarországi szervültetés két problémával küzd: az egyik, hogy kevés műtétet hajtanak végre, a másik, hogy az ellátórendszer hibája miatt sokan fel sem kerülnek a várólistára.
Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) adatai szerint az év eleje óta összesen 96 megvalósult szervkivételi riadót jeleztek. Száznegyvenegy esetben vesére, 27-szer májra volt szükség. Kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés négy, szívátültetés 23 esetben történt, míg a magyar donoroknak köszönhetően Bécsben húsz tüdőt ültettek be a szakemberek.
Új májra jelenleg 156-an, szívre 24-en, tüdőre 8-an, vesére 925-en várnak. Kombinált vese-hasnyálmirigy-beültetést a várólista alapján 25 emberen terveznek. Kombinált máj-vesetranszplantációra 7, kombinált szív és veseátültetésre négy betegnek lenne szüksége.
2013-ig kell várni
Már folynak a tárgyalások annak érdekében, hogy Magyarország jövőre teljes jogú tagja lehessen az Eurotransplant nemzetközi szervelosztó szervezetnek – jelentette be Szócska Miklós egészségügyi államtitkár pénteken Budapesten.
Az államtitkár a sajtótájékoztatón felidézte: tavaly év végén a szakmai és a betegszervezetek egyetértésével írták alá az együttműködésről szóló megállapodást a szervezettel, amelynek eredményeként az Eurotransplant átmeneti tagjává váltunk. Ennek köszönhetően jelenleg három speciális betegcsoportba tartozók – gyermekek, immunizáltak és sürgős átültetésre várók – juthatnak szervhez az Eurotransplanton keresztül.
Langer Róbert, az ET Transzplantációs Bizottságának tagja elmondta: az Eurotransplant szerepe már ebben az évben is kimutatható volt a magyarországi szervátültetések számában: mostanáig kétszer annyi szívátültetést hajtottak végre az országban, mint tavaly egész évben.
Magyarországon egyébként 1972 óta a „feltételezett beleegyezés” elvére alapul a donáció, azaz, ha valaki életében nem tiltakozik ellene, szervei eltávolíthatók halála után a család tájékoztatásával.