Az alkotást, amelyen a „Tornyainak Munkácsy, 895″ szignó olvasható, egy magát megnevezni nem kívánó műgyűjtő hosszú távú, tartós letétként ajánlotta fel a Tornyai János Múzeumnak – mondta Kószó Péter alpolgármester a festményt bemutató sajtótájékoztatón.
Munkácsy Mihály akkor ajándékozta a képet Tornyai Jánosnak, amikor a fiatal, vásárhelyi születésű festő 1894 és 1896 között városi ösztöndíjjal Párizsban tanult – közölte a politikus. Nagy Imre művészettörténész elmondta, az alkotás Munkácsy Mihály monumentális Krisztus-trilógiájának harmadik darabja, az Ecce Homo női alakjának tanulmánya.
A szakemberek a képen látható aláírás eredetiségét röntgenes vizsgálattal igazolták. A festmény 1927-ben az Ernst Múzeum aukcióján felbukkant, ám azt már nem lehet kideríteni, vajon maga Tornyai János adta-e be az árverésre. A kép szerepel a Munkácsy-monográfiában is, a kötetet összeállító Végvári Lajos azonban feltehetően nem látta a festményt, mert azt írta, fatáblára festette a művész, a valóságban pedig olaj-vászon alkotásról van szó – beszélt a mű sorsáról a szakember.
A több évtizedig lappangó alkotást a nagyközönség szombaton a felújított és kibővített Tornyai-múzeum megnyitóján csodálhatja meg, majd januárban az Alföldi Galériába kerül, ahol az új állandó kiállítás keretében mutatják be.