Orbán Viktor szerint az újra és újra fellángoló euróválság sok kárt okoz, de Magyarországnak jelentõs lehetõséget is hordoz: az egyik ilyen, hogy felértékelõdik a mezõgazdaság és az élelmiszeripar. A miniszterelnök az Országos Mezõgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás(OMÉK) megnyitóján úgy fogalmazott: “Magyarország minden ellenkezõ híreszteléssel szemben mezõgazdasági ország.”
A kormányfõ szerint szükség van az iparra és dolgozni is kell az ország iparosodási programján, de az ipar nem szoríthatja ki a mezõgazdaságot, csak mellé léphet. Közölte, Magyarországnak a mezõgazdaság az egyik kitörési pont. Jelezte, hogy a jó minõségû élelmiszerek elõállítása mellett szükség van arra is, hogy azok feldolgozása is az országban történjen, mert ezzel munkahelyeket lehet teremteni. A világ újra nagy izgalommal figyel az élelmiszer-termelésre. Az izgalom oka néhány egyszerû kérdés: mit etetnek velünk, mit eszünk, mit fogunk enni. Bár a kérdések egyszerûek, a válaszok egyre bonyolultabbaknak tûnnek – tette hozzá a kormányfõ, aki szerint a magyarok a “mit fogunk enni” kérdésre tudják a választ.
Orbán Viktor szerint a magyarok mindig is azt tudták mondani, hogy “helyben termelt, természetes, nem génpiszkált alapanyagból készült, jó ízû és egészséges magyar élelmiszert tudunk kínálni”. A kormányfõ azt mondta: a sok értékes föld miatt lehet Magyarországon sokkal több élelmet termelni, mint amennyit az ország el tud fogyasztani; az ország mindig a szélesebb régió “éléskamrájának” számított. Ezt a lehetõséget, ezt a különleges ajándékot kell ma kihasználni.
Szavai szerint Magyarország megújulása azt is jelenti, hogy meg kell újítani a földhöz, a gazdálkodáshoz és a vidékhez való viszonyt. Az ország célja, hogy végképp elrugaszkodjon a válságzónától – ismételve meg sokadszor, de ezúttal a földrõl szólva hozzátette: meg kell tanulni becsülni a föld igazi értékét és vele együtt a munka értékét is. Aki “hitelekbõl él, nem lehet a maga ura, nem dönthet saját életérõl, annak a munkáján mindig más keres”. Szerinte ahhoz, hogy egyre több ember élhessen gazdálkodásból, jó minõségû élelmiszerek elõállításából, le kell bontani azokat a gátakat, amelyeket elõbb a “diktatúra, majd a bankárkorszak állított az önálló szabad gazdálkodás útjába”.