Belföld

Ebéd helyett egymás torkának ugranak a szocik

Csütörtök délben kezdõdött az MSZP parlamenti frakciójának ülése. A tét: kiebrudalják-e volt miniszterelnöküket a szocialisták. A meccs nincs lefutva, heves vita várható.

„Falhoz kell állítani Gyurcsányt a csütörtöki frakcióülésen” – mondta lapunknak egy Mesterházy-párti szocialista politikus, persze csupán képletesen használva a kifejezést. A harciasság oka, hogy sokadjára tetszik úgy, végkifejletéhez közeleg az MSZP vezetéséért bõ egy éve zajló belháború.

Ha valaki nem emlékezne: a tavaly tavaszi országgyûlési választásokra Mesterházy Attila vezetésével fordult rá a párt, a korábbi pártelnök-miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc akkoriban erõt gyûjtött.

A kiadós vereség sokkja után a szocialisták nem az Orbán-kormány kritikájában, hanem a belsõ tépelõdésben találták meg fõ tevékenységüket. A blogjában Mesterházyt és körét ekézõ, majd Demokratikus Koalíció néven saját platformot alapító Gyurcsány Ferenc folyamatosan jelen van a közéletben. Írásai, megszólalásai hívei szerint a párt megújítását, modernizálását, az „öregek” félreállítását célozzák, ellenlábasai viszont úgy vélik, a volt miniszterelnököt kizárólag személyes ambíciók hajtják.

Új pártban gondolkodik (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

Új pártban gondolkodik (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

Gyurcsány sok helyütt elmondta, nyitott, befogadó, széles MSZP-t szeretne. Mesterházy pártelnök viszont a következõképpen nyilatkozott lapunknak még tavaly novemberben: „Már a jelenlegi, sok platformot magába foglaló párt is nagyon széles, elképzelések és gondolatok sokaságát foglalja magába. Ezt sem kis feladat koordinálni. Ha tovább tágítjuk, az a párt fölrobbanásához vezet.” Majd azt ígérte: új évre rend lesz a szocialistáknál, eldõl végre, ki a fõnök, milyen pártot akarnak, és mi lesz a burjánzó platformokkal.

Persze nem dõlt el semmi. Sõt.

Gyurcsány egy év eleji ajkai lakossági fórumon így fogalmazott: „Az MSZP átalakításával a Fidesszel szemben álló, demokratákat összegyûjtõ, lényegében új pártot kell létrehozni.” Ezt sokan (alighanem helyesen) úgy értelmezték: vagy az enyém lesz a párt, vagy kettészakítom.

A fortyogó indulatok elõször a Mesterházy pártján álló expénztárnok, Puch László portálunknak adott februári interjújában kerültek felszínre. „Talán az lenne a legjobb, ha ránk hagyná a baloldal képviseletét, õ pedig megalakítaná a maga liberális-demokrata pártját” – vélte a szocialisták erõs embere.

Még mindig februárt írtunk, amikor Gyurcsány évértékelõt tartott – ami ugye elvileg pártelnökök és miniszterelnökök szokása. „„Mondjuk hát ki világosan: nem az MSZP szétszakítására, nem a demokratikus ellenzéket tovább daraboló új párt alapítására, hanem az MSZP meglévõ erényeire építõ, hibáit, fogyatékosságait maga mögött hagyó pártátalakításra, és a párt átalakításából létrejövõ új, balközép demokrata párt létrehozására van szükség. Nem szakítunk, hanem átalakítunk. Nem új pártot alapítunk, hanem az MSZP-bõl csinálunk új pártot. Baloldali pártot, demokratikus pártot, erkölcsös pártot, hazafias, európai pártot” – mondta akkor Gyurcsány, jelezve egyben, bizony hosszú állóháborúra kell berendezkedjen az, aki vele ujjat húz.

Aki kíváncsi a következõ hetek, hónapok üzengetéseire, keressen rá Gyurcsány blogjára vagy üsse be Facebook-oldalát, talál bõven olvasnivalót.

Csapásokat adunk, csapásokat kapunk

Júniusban Gyurcsány pártszavazást kezdeményezett számos kérdésben; egyebek mellett javasolta, közvetlenül válasszák az MSZP elnökét és a megyei elnököket. Mesterházy Attila – ellencsapásként – villámgyorsan kongresszust hívott össze, melyen kétharmados többséggel arra kérték Gyurcsány platformját, hogy vonja vissza a pártszavazási kezdeményezést. A volt miniszterelnök erre nem volt hajlandó. Az akció végül lezajlott, de egyetlen kérdésben sem érte el az érvényességi küszöböt.

Mesterházy robbanástól tat (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

Mesterházy robbanástól tart (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

A már említett kongresszus bõ kilencvenszázalékos támogatottsággal határozatot szavazott meg arról is: ha bármely tag a magánvéleményét nem a párt belsõ fórumain, hanem a sajtóban közli, és ezzel “csökkenti a szocialisták megújulási esélyét”, azzal súlyos etikai vétséget követ el, melynek következménye kizárás lehet.

A kánikulai hetek ezután szocialista szempontból viszonylag eseménytelenül teltek, ám a minap offenzívát indított Gyurcsány. Minden listás szocialista képviselõ adja vissza a mandátumát, hogy új arcok ülhessenek be a parlamenti képviselõcsoportba – ezt javasolják a platformisták egy a pártelnöknek írott levélben.

Menjen, de gyorsan

“Az MSZP-nek senki nem adhat ultimátumot”, és ha Gyurcsány Ferenc nyilvánosságra került terve “a pártból való távozás forgatókönyve, akkor legyen, de minél gyorsabban” – reagált Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezetõ azon melegében egy sajtótájékoztatón, közölve azt is, hogy csütörtök délre (mára) rendkívüli frakcióülést hívott össze.

Közben Gyurcsány Ferenc a friss 168 Órában saját pártjáról is kifejti véleményét: „Változatlan körülmények között nincs sokáig maradásom a pártban. Ilyen MSZP-nek nem akarok még egyszer a képviselõje lenni.” Három szempontot is említ, amelyeknek – miként mondja – „teljesülnie kell ahhoz, hogy a szocialista párt és én újra egymásra találjunk”. Szerinte például meg kell fontolni a frakció átalakítását: „A mostani garnitúrával nekünk sok babér nem terem. Jeleznünk kell a minket jelölõ pártszervezeteknél: mindnyájan készen állunk, hogy listás mandátumunkat visszaadjuk, megnyitva az utat új, egy jobb összetételû frakció elõtt.”

Gyurcsány arról is beszél a hetilapnak: „Az egész nyár arról szólt, milyen belsõ koalíciók szûntek meg Mesterházy Attila mögött. Akinek volt errõl mondandója, eljött hozzám Kötcsére is. Én mindenkit meghallgatok, de ilyen ügyekbe nem avatkozom bele. Azért sem, mert nem az a kérdés, hogyan hívják az MSZP elnökét. Hanem az: milyen a párt moralitása, a vezetés egészének az összetétele, mit ért a világból, mit gondol a rendszerellenzékiségrõl. Ahhoz én nem akarok asszisztálni, hogy szimplán újraosszuk egymás között a lapokat.”

Több szocialista politikussal is beszéltünk. Egyikük szerint: “Gyurcsány legújabb közlése terrorista üzenet, melynek tilos engedni. Nyilván õ is tudja, hogy nem fogunk engedni az abszurd elvárásainak.”

Szakad?

A jelenlegi pártvezetést támogató egyik informátorunk fontosnak tartja kiemelni: “Nincs pártszakadás. Gyurcsánnyal ugyan sokan szimpatizálnak, mert a megújulásról beszél folyamatosan, ami népszerû téma, de legföljebb ketten vannak a frakcióban, akik vele tartanának. Amúgy pedig õ volna a legnagyobb bajban, ha a kezébe kapná a marsallbotot, és a szavakon túl tennie is kéne a párt felemelkedéséért. Ha jól emlékszem, volt idõ, amikor miniszterelnök és pártelnök is volt, mégsem sikerült kihúznia a párt szekerét a kátyúból.”

Puch László már tavaly megmondta (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

Puch László már tavaly megmondta (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

A korábbi kormányfõ még szerda este egy gödöllõi sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta: nem számít arra, hogy javaslatuk miatt kizárják a frakcióból vagy a képviselõcsoport kettészakad. Hozzátette, kezdeményezésük nem a képviselõcsoportnak, hanem az MSZP-nek, a kongresszusnak szól, “a frakciónak nincs dolga vele”, csak az egyes képviselõknek. Épp ezért nem megy el arra a csütörtöki rendkívüli frakcióülésre, amelyet Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezetõ kezdeményezett az ügyben.

Elmondta azt is, a Demokratikus Koalíció hét országgyûlési képviselõje aláírt egy nyilatkozatot, amelyben felajánlják, hogy az õket jelölõ szervezet tagjai döntsenek mandátumuk megerõsítésérõl vagy megvonásáról. Gyurcsány Ferenc szerint “felemelõ, történelmi pillanat” lehetne, ha a többi szocialista képviselõ csatlakozna hozzájuk.

A lapunk által megkérdezett szocialisták viszont úgy vélik, ilyen felemelõ pillanatban nem lesz része Gyurcsánynak, hiszen a frakció többsége Mesterházy mögött áll, „de legalábbis nem áll Gyurcsány mögött”.

A frakcióülés csütörtök délben kezdõdik. Reggeli hírek szerint Mesterházy Attila név szerint szólítja majd a képviselõket, és felteszi a kérdést: hajlandó-e visszaadni a mandátumát. De ami a Mesterházy-Gyurcsány konfliktus szempontjából ennél is lényegesebb: úgy tudni, lesz, aki Gyurcsány kizárása mellett érvel majd. Nagy kérdés, mekkora támogatást tud maga mögé szervezni. És az is kérdés: ha Gyurcsánynak akár most, akár késõbb mennie kell, hányan követik õt a szocialista frakcióból.

Mesterházyról úgy hírlik, szíve szerint õ még mindig odázná a válást – ódzkodik attól, hogy az õ vezetése alatt jusson az MDF és a kisgazdák sorsára az MSZP.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik