Tóth Zoltán választási szakértõ pénteken a Magyar Televízió reggeli mûsorában azt mondta: az új rendszer azt eredményezi, hogy az a választási eredmény, ami 2010-ben a Fidesz számára 50 százalékos parlamenti többséget jelentett, az 2014-ben a mandátumok háromnegyedét fogja eredményezni.
Az egyfordulós választás mindenképpen pártolandó szakmailag, mert ez megfosztja attól a rossz lehetõségtõl a pártokat, hogy a két forduló között olyan irányváltásokat tegyenek, amirõl a választók eredetileg nem is tudtak. Az egy forduló jótékony hatása, hogy szûkíti a pártok „machinációs” lehetõségeit.
A határon túli magyarok szavazata akkor lenne rendben, ha ugyanolyan jogú választójogot kapnának, mint a magyarok. Errõl azonban nincs szó, hiszen csak listára szavazhatnának, és az sem világos, õk felkerülhetnek-e a listákra. Az ENSZ alapokmánya szerint nem lehet csökkentett választójogot adni, és ez szerepel a magyar alkotmányban is. Ezért nagyon homályos még ez a kérdés – mondta a választási szakértõ.
Tóth Zoltán úgy véli, hogy a jelenleg hatályos választási törvény lehetõséget adott a Fidesznek arra, hogy elérje a kétharmados többséget. A kompenzációs lista eddig jól mûködött, de most a megszüntetésérõl van szó. Így adott esetben bármelyik párt akár a háromnegyedet is megszerezheti.
A választási szakértõ szerint a jelenlegi választási törvény 20 éve megállja a helyét, így nem látja indokát a változtatásnak.