Az MTI tudósítója egy órával a fényparádé kezdete elõtt zsúfoltnak látta a rakpartokat, sokan vannak a szállodák, épületek teraszain, erkélyein. A Duna-parthoz vezetõ utakon, amelyet a rendõrség az állami ünnepi rendezvények miatt nem zárt le, már kora délután nem lehetett parkolóhelyet találni, a tömegközlekedési változások miatt sokan csak gyalogosan tudják megközelíteni a tûzijáték helyszínét.
A rakpartoknál mentõ- és tûzoltóautók, rendõrségi jármûvek várakoznak, a kihelyezett hangszórókon élõ rádióadás kívánságmûsora hallható. A tömegben a vöröskereszt és a mentõszolgálat emberei sétálnak, felvilágosítást adnak, ha kérik, és segítséget nyújtanak. A fõvárosi tûzoltóság közlése szerint 150 tûzoltó áll készültségben, de külön egységek védik az Országházat és a tûzoltó uszályokat is.
Ez évben négy helyszínrõl tizenhatezer rakétát lõnek fel a félórásra tervezett tûzijáték alatt. A kormányzati kommunikációért felelõs államtitkárság korábbi tájékoztatása szerint a felhasználandó robbanótöltetek száma több mint két és félszerese a tavalyinak, telepítésük a hét elején kezdõdött, de lezárásra emiatt csak a Gellért-hegyen kell számítani.
A tavalyihoz hasonlóan az elsõdleges kilövési terület a Dunán állomásozó három uszály, amelyekbõl kettõ a Margit híd és a Lánchíd között, egy pedig a Vigadó téri kikötõvel szemben horgonyoz. A hajók már órákkal a kezdés elõtt felsorakoztak. A negyedik helyszín a Gellért-hegy, ahol a megszokottól eltérõen nem a Citadellára, hanem a Szabadság-szobor elé telepítették a rakétákat.
A harminc perces mûsor képi világában és aláfestõ zenéjében fontos szerephez jut a Duna, illetve az elmúlt fél év magyar EU elnöksége. A tûzijátékot követõen kapcsolják be a Parlament új díszkivilágítását is.