A Belügyminisztérium a lap szerint a Pest megyei településre tervezi a 20-30 könnyűszerkezetes épületet, amelynek felépítését tizennégy cég vállalta. Ezer négyzetméteres telken 60-80 négyzetméteres házakat húznának fel.
Azért éppen Ócsát javasolja a szaktárca a Szociális Családiház Program első ütemének helyszínéül, mert a veszélyeztetett devizahitelesek többsége Budapesten és az agglomerációban él. Ezen kívül pedig itt található egy nagy, egybefüggő állami terület, amelyért az önkormányzatnak nem kell külön fizetni. Ezenkívül a közlekedés és az infrastruktúra is alkalmas egy új lakópark kiszolgálására.
Az előre gyártott panelekből készült épületek nettó 150-160 ezer forintba kerülnének négyzetméterenként, így egy-egy ház építési költsége 9-13 millió forintot emésztene fel – írja a Népszabadság.
A magyar lakosság majd’ négyezermilliárd forint lakáshitellel rendelkezik, aminek 66 százaléka devizahitel. A kormányzati források arra nem válaszoltak a lapnak, hogy ebből hány család lesz képtelen tovább fizetni a törlesztőrészleteit, és hányan veszíthetik el a lakásukat.
A frankhitelesek törlesztőrészlete augusztusban átlagosan tíz százalékkal nőtt a júliusihoz képest – írja a napilap. A jelzáloghitelesek pénteken már kezdeményezhetik bankjuknál az árfolyamrögzítést: a frankkölcsönök törlesztőjét 180-as, az euróalapúakét 250-es, míg a jenben jegyzett hitelekét száz egységre vetítve 200-as árfolyamon lehet fixálni. A védelem 2014 végéig tart, a törlesztőrészlet különbözetét 2015-től kamatostul kell visszafizetni.
Az árfolyamrögzítést azonban 160 ezer lakáshiteles már nem választhatja, mert ők már több mint kilencven napja nem tudják fizetni kölcsönüket, ezért nem vehetnek részt a programban. Ők abban reménykedhetnek, hogy a Nemzeti Eszközkezelő megvásárolja az ingatlanjukat, amiben így bérlőként maradhatnak tovább vagy helyet kapnak egy másik állami bérlakásban.