Belföld

Van megoldás a vármegyés trükk ellen

Volna arra jogi technika, amivel megelőzhetők lennének a hatvannégy vármegyések Sziget-tüntetési tervéhez hasonló esetek – véli Fleck Zoltán jogszociológus, aki szerint az augusztusra bejelentett tüntetés a joggal való visszaélés tipikus esete volt.

A gyülekezéshez, tüntetéshez, véleménynyilvánítási szabadsághoz való jog nem azért van, hogy azzal visszaélve mások gyülekezéséhez, akár szórakozásához való jogát korlátozzuk, vagy vállalkozását akadályozzuk – véli az üggyel kapcsolatban Fleck Zoltán. Mint mondja ez a törvénnyel való visszaélés tipikus esete lett volna. Szerencsére megszületett az új rendőrségi határozat, így tárgytalanná vált.

A szakember az fn.hu-nak elmondta, hogy már többször figyelmeztették arra a döntéshozókat, hogy sok hiányosságot, ellentmondást tartalmaz a gyülekezési törvény. Pedig volna jogtechnikai lehetőség a mostanihoz hasonló esetek kezelésére. A rendőrségnek nem csak tudomásulvételi, hanem mérlegelési, belegyezési jogot is kellene biztosítani egy-egy demonstráció bejelentésekor – véli Fleck. Ez akár veszélyt is jelenthetne persze a demokratikus értékekre, de ha ezzel együtt gyors, egynapos bírósági fellebbezési lehetőséget is előírna a törvény, akkor ezt a veszélyt is ki lehet küszöbölni.

Mint többször megírtuk az fn.hu-n, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) egy tagja januárban demonstrációt hirdetett meg a benzinárak emelkedése miatt augusztus 1-20-ig a Hajógyári Sziget területére. A rendőrség – mivel a hatályos törvények miatt nem is tehetett mást – tudomásul vette a Sziget Fesztivál Nagyszínpada elé bejelentett tüntetést. A radikális szervezet azonban időközben időpont módosítást kérelmezett, de mivel közben a budapesti önkormányzat bérbe adta a szigeteseknek a területet, a rendőrség a módosítást (s ezzel az eredeti tüntetést) már nem engedélyezte.

Lassan húsz éve ugyanott, ugyanakkor rendezik meg a – leánykori nevein Diákszigetet, Eurowoodstockot, Pepsi Szigetet, mai nevén – Sziget Fesztivált, kíváncsiak voltunk, miért nincs valamilyen jogi védettsége, keretszerződése Európa egyik legrangosabb zenei-kulturális rendezvényének az ilyen esetek kivédésére. A főszervezőtől megtudtuk, hogy korábban mindig három évre bérelték a fővárostól a Hajógyári Szigetet az augusztusi időszakra, idén azonban – mint ahogy az fn.hu is beszámolt róla – januárban hosszas vita, alkudozás előzte meg a bérbeadást. Az önkormányzat végül 50 millió forintért (továbbá 100 millió forint szolgáltatásmegrendelésért fővárosi cégektől) adta át a Sziget kft-nek a közterület-használati jogot július 18-tól augusztus 30-ig. Most csak az idei évre van szerződésük, mert az új feltételeknek megfelelő rendezvény lebonyolítása után tudnak csak mérleget vonni, hogy érdemes-e a további évekre – esetleg hosszabb távú – bérletet kötni Budapesttel.

Gerendai Károly megjegyezte, hogy épp abban az időben voltak tele a lapok a bérbeadásról szóló tárgyalásokkal, amikor a HVIM-tag bejelentette a demonstrációt a rendőrségen. Az szóba sem került, hogy ne rendeznének idén akár a tárgyalások, akár más ok miatt fesztivált, ezt az is mutatja, hogy már karácsonyi akcióban is lehetett hetijegyet vásárolni. A BRFK-nak tudnia kellett tehát, hogy lesz idén is fesztivál, de ezzel együtt nem tehetett mást, mint, hogy tudomásul vette az akkor még közterületnek számító Nagyrétre bejegyzett tüntetést.

Gerendai azonban emlékeztetett, hogy a rendőrség jelenlegi álláspontja egyértelmű: a demonstrációra vonatkozó módosításkérelem után nem engedélyezte (nem is tehette volna, mert már bérbe volt adva a terület) annak megtartását. A HVIM-tüntetés főszervezője azonban bejelentette, hogy a döntést nem fogadja el, és fellebbezéssel él a hatóságoknál. Azt is leszögezte, hogy szándékukban áll mindennap megtartani az eredeti terveknek megfelelően a tüntetést.

A TASZ szerint a rendőrség jogtalanul járt el, amikor a módosításra hivatkozva betiltotta az egyszer már tudomásul vett demonstrációt, és úgy véli, hogy a fővárosi önkormányzatot terheli a felelősség a helyzet kialakulása miatt. (Nem tájékoztatta a fesztiválszervezőket a bejelentett tüntetésről.)

A helyzet tehát még mindig bonyolult: nem tarthatják meg a tüntetést a radikálisok, ám az ezt elrendelő rendőrségi határozat – legalábbis a TASZ szerint – jogtalan volt.
Az ügy nyilván folytatódik – reméljük, nem a Szigeten.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik