Ma Magyarországon olyan közmédiarendszer épül ki, amely „független, amelyet anyagi biztonság jellemez, ahol a tartalom a fontos, és átlátható a rendszere, illetve olyan, ahol minden újságíró dolgozni szeretne, mert ott dolgozni rang” – mondta az Országgyűlés elnöke a Délkelet-európai Médiafórum című nemzetközi újságíró-konferencia megnyitóján Budapesten.
Kitért az Orbán-kormány felállása óta zajló intenzív törvénykezési munkára, és ezen belül a médiatörvény most zajló parlamenti vitájára. Mint mondta: 20 éves adósságot pótolnak az új törvények; az általuk gerjesztett vitákat érdemes vállalni.
Srgjan Kerim, a német WAZ médiacsoport politikai főtanácsadója köszöntő beszédében azt mondta: valóban le kell vonni tanulságokat, amelyek a média és a politika közös felelősségéből következnek. Az oknyomozó újságírást ma elsősorban financiális veszélyek fenyegetik, ugyanis a gazdasági válság következtében éppen erről a meglehetősen drága újságírói műfajról mond le a sajtó. Hozzátette, az internetes médiumok is kevés helyet szentelnek az oknyomozásnak.
Frank Spengler, a konferenciát támogató Konrad Adenauer Alapítvány berlini osztályvezetője a Wikileaks legutóbbi kiszivárogtatásaival kapcsolatban azt mondta: a modern világ még nem tanult meg felelősen élni az információs társadalomban, mert még nem született megoldás arra, hogy a megszerzett információval mit kezdjen. A kétnapos konferencián a húsz országból érkezett újságírók az információszabadság törvényi szabályozásáról, a média tulajdonviszonyainak átláthatóságáról és a titkos archívumokhoz való hozzáférés lehetőségeiről is véleményt cserélnek.