Belföld

Fokozott védelmet kérnek az orvosok

Közleményben szólította fel az Országgyűlést az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége elnöksége, hogy a képviselők támogassák a Büntető törvénykönyv szigorítását, és komolyabban szankcionálhatók legyenek az egészségügyi dolgozókat ért atrocitások.

A szervezet pénteki közleményében az áll: meglepetéssel értesültek, hogy múlt heti kezdeményezésük – mely szerint nemcsak a pedagógusokat kellene védenie erősebb szankciókkal a Büntető törvénykönyvnek a szinte mindennapos fizikai atrocitásokkal, bántalmazásokkal szemben, hanem az egészségügyi dolgozókat is – a Parlament alkotmányügyi és emberi jogi bizottsága vitájában is elbukott.

Mint írták, ezért ismételten arra kérik az Országgyűlést, s annak valamennyi képviselőjét, hogy a törvényjavaslat módosító indítványainak szavazása során támogassák a kezdeményezést.
Mint hangsúlyozták: kezdeményezésük “nem a pedagógus társadalom ellen, hanem éppen mellettük és a szociális- és gyermekvédelmi ágazat munkatársai mellett szól”.

Az egészségügyi dolgozók is fokozott büntetőjogi védelmet kérnek az ellenük irányuló, szinte mindennapossá vált atrocitások megfékezése érdekében. “A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara kezdeményezi, hogy a közfeladatokat ellátó egészségügyi szakdolgozó is kapjon fokozott büntetőjogi védelmet feladatai végzése során” – tartalmazta az akkor kiadott közlemény.

A kamara szerint egyre inkább a verbális és fizikai támadások célpontjaivá válnak az orvosok mellett a szakdolgozók, ápolók, mentőtisztek, asszisztensek is. Ezt a súlyos problémát az elmúlt években az egészségügyi rendszerben bekövetkezett változtatások, átalakítások még inkább felerősítették.

Az Alapellátó Orvosok Szövetsége korábban azt tudatta: felkérte Gyenes Gézát, az egészségügyi bizottság jobbikos alelnökét, az alapellátó orvosok szövetségének tiszteletbeli elnökét a büntető törvénykönyv módosítását célzó olyan tartalmú javaslat benyújtására, amely megemelné az egészségügyi dolgozók sérelmére elkövetett erőszakos cselekmények büntetési tételét, ugyanis a szövetség szerint az utóbbi években elszaporodtak az ilyen támadások.

A fideszes Lázár János, Kósa Lajos, Balsai István és a kereszténydemokrata Rubovszky György a büntető törvénykönyvet több ponton módosító javaslata szerint fokozott büntetőjogi védelem járna a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak azzal, hogy a sérelmükre elkövetett erőszakos bűncselekményeket súlyosabban büntetnék.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik