A közel fél órás tájékoztatón a pártelnök kijelentette: ő maga és a párt ügyvivői testületének többsége még nem mond le, nem hagyja sorsára a pártot, a következő két hónapot még végigviszik.
Hozzátette: az ügyvivő testület hétfői ülésén arról döntött, május 25-ig tagságmegújítás lesz, majd ezután az országos tanács összehívja azt a küldöttgyűlést, amely egyebek közt a teljes tisztújításról, a párt nevének megváltoztatásáról, valamint az új alapszabályról dönt.
Stigmatizált név
Retkes Attila úgy fogalmazott: azért van szükség a párt nevének megváltoztatására, mert az SZDSZ névhez olyan stigmák kapcsolódnak, amelyek lehetetlenné teszik az újjáalakulást. A párt alapszabályát pedig azért kell megváltoztatni, hogy az illeszkedjen egy kispárt igényeihez – mondta. Újságírói kérdésre közölte: július elején tud majd arról nyilatkozni, hogy a jövőben vállal-e majd újra tisztséget az SZDSZ-ben.
Retkes Attila közölte: a párt csalódással vette tudomásul, hogy az a konzervatív-liberális összefogás, ami Bokros Lajos, az MDF miniszterelnök-jelöltjének programja mögött alakult ki, nem nyerte el a választók öt százalékának bizalmát. Kijelentette: az SZDSZ helyes döntést hozott akkor, amikor Bokros Lajos személyét és programját támogatta a 2010-es választásokon. Véleménye szerint a választási kampány során mind az SZDSZ, mind az MDF követett el hibát. Retkes Attila a sajtótájékoztatón köszönetet mondott Bokros Lajosnak és annak a 135 ezer szavazónak, akik április 11-én rájuk szavaztak.
Külön válnak az utak
Az SZDSZ elnöke természetesnek nevezte azt, hogy az SZDSZ és az MDF útjai a választások után külön vállnak. Az MDF elnöksége pénteken úgy határozott: a párt mindennemű kapcsolatot megszakít az SZDSZ-szel, és a jövőben elképzelhetetlennek tartja a velük való együttműködést.
Retkes Attila közölte, mivel egyetlen liberális párt sem került be a parlamentbe, ezért szavazóikat egyetlen más párt támogatására sem szólítják fel a második fordulóban. A politikus szerint az SZDSZ-nek nagyon erősek a gyökerei, amely, mint fogalmazott, “a magyar és az európai liberalizmus évszázados öröksége”.
Nem vállalnak közösséget a múlttal
Hozzátette azonban: az elmúlt egy évtized parlamenti és kormányzati SZDSZ-politizálásával nem tudnak közösséget vállalni. Az SZDSZ mostani vezetősége szerint ez az elhibázott politika vezetett a párt társadalmi támogatottságának rohamos csökkenéséhez, a párt eróziójához – jelentette ki. A pártelnök arra a felvetésre, hogy az SZDSZ a jövőben nem kap majd állami támogatást, közölte: az SZDSZ tagdíjbevételekből és adományokból tartja majd fenn magát. Kérdésre hozzátette: már előző év decemberében megszületett az a döntés, hogy elköltöznek a bérelt Gizella úti székházból, mert az gazdaságilag is fenntarthatatlan.
Mint mondta, az SZDSZ a bérelt ingatlanjait feladja, a saját tulajdonú ingatlanjait azonban nem. Retkes Attila arra a kérdésre, hány tagja van jelenleg az SZDSZ-nek azt felelte: körülbelül 4800-4900 a tagok száma, véleménye szerint azonban sokan, közel a fele nem fogja megújítani a tagságát. A pártelnök kérdésre közölte: körülbelül 30 millió forint folyó adósságállománya van jelenleg az SZDSZ-nek.
Retkes Attila beszélt arról is, hogy a választási eredmény kapcsán részfelelősséget érez, ezért is szorgalmazza a teljes tisztújítást.