Belföld

Tölgyessy: már nem szégyen a Jobbikra szavazni

A pártok közül csak az SZDSZ reagált világosan az EP-választások eredményeire, a többiek hallgatnak, vagy megpróbálják lehazudni azt az egyértelmű üzenetet, amit a szavazók küldtek június 7-én a politikának – mondta Tölgyessy Péter a MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.

Az európai parlamenti választásokon az emberek nagyon egyértelmű és világos üzenetet küldtek a politikának azzal, hogy az MSZP veszítette a legnagyobbat, a Fidesz lett Európa legerősebb pártja, és nálunk lett a legerősebb a rendszertagadó párt – mondta Tölgyessy Péter az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában. Mára az is látható, hogy a Jobbik döntően az MSZP-től vitte el a szavazatokat.

A Fidesz nem akar beszélni arról, hogy létezik a Jobbik, az MSZP nem
mer komolyabb változtatásba fogni, ennek pedig az lehet a
következménye, hogy a Jobbik válhat az ellenzék vezető erejévé.

A radikális párt Északkelet-Magyarországon tarolt, a klasszikusan vörös Ózdon több mint 33 százalékot kapott, miközben megfeleződött az MSZP támogatása, azaz egyértelmű, hogy baloldali törzsszavazók is a Jobbikra voksoltak. Budán és Nyugat-Magyarországon ugyanakkor tíz százalék alatt maradt a radikális párt, míg a Fidesz bőven 60 százalék felett hozott, az SZDSZ pedig teljesen megsemmisült.

Közép- vagy kispárt lehet az MSZP-ből

Az eredmények egyértelműen jelzik azt is, hogy az MSZP a fiatalok között csak a rendszerváltás környékén állt ilyen rosszul, és most először veszített legszűkebb törzsközönségéből is, márpedig, ha ez a tendencia tartós lesz, a párt közép- vagy kispárt lesz, még akkor is, ha az országgyűlési választásokon nyilvánvalóan nagyobb lesz majd a részvétel.

Az alkotmányjogász úgy számol, ha most lennének a választások, az MSZP 25 százalékot is kaphatna, mivel azonban a tét az összes mandátum egyharmada, amihez 35 százalék fölé kellene menni, kérdés, érdemes-e ezért még játszani – teszi hozzá Tölgyessy. Egy sikeresebb részvételhez az alkotmányjogász szerint az MSZP-nek sürgősen és gyökeresen változtatni kellene, a baloldal ugyanis szerinte nagyon nagy bajban van, és megtörténhet az is, hogy a következő választásokon a a Jobbik lehet ez ellenzék vezető ereje.

Az MSZP háza táján azonban a mozgásnak nyoma sincs, személyi változás nem várható, úgy tűnik, a pártnak elég az, hogy várhatóan megússzák az előrehozott választást, és meglesz a további kormányzáshoz szükséges 6-8 SZDSZ-es szavazat. A kormány mozgástere ugyanakkor nagyon szűk, az MSZP-t pedig tovább gyengítheti a valutaalappal történt megállapodás, amely szerint még súlyos milliárdokat kell kivenni a büdzséből, a 3,8 százalékos hiány tartásához pedig akár újabb megszorítások is kellhetnek, Ráadásul – teszi hozzá Tölgyessy – az eddigi intézkedéseket igazán csak ősszel érzik majd meg a családok.

Már nem szégyen a Jobbikra szavazni

Az alkotmányjogász úgy látja, ma már biztosan nem lehet sikeres az a hagyományos szocialista stratégia, hogy elég meglapulni, a többiek pedig majd hibáznak, az ország ugyanis egyértelműen az MSZP-t teszi felelőssé, ráadásul bejött egy új szerepelő, a Jobbik, amelyre az EP-választások eredménye után már nem szégyen szavazni, a radikális párt így tovább hódíthat, és két év múlva akár 30 százalékon felüli párt is lehet.

Tölgyessy ugyanakkor hozzáteszi azt is, hogy a Jobbik még nem esett át azokon a viszályokon, amelyeken a túl gyorsan túl nagyra nőtt pártok szinte törvényszerűen átmennek, és a párt egyelőre megvalósíthatatlan válaszokat ad a valós kérdésekre, így egyáltalán nem biztos, hogy az előretörése tartós lesz.

Fidesz: reagálni kell a Jobbikra

A Fidesz most egyértelműen középre próbálja pozicionálni magát, és látványosan nem beszél a Jobbikról, pedig el kellene döntenie, mit akar kezdeni vele – mondja Tölgyessy. A Jobbik ugyanis most még kevéssé érinti a legnagyobb ellenzéki párt pozícióit, ám jelentős veszélyt jelent a Fideszre, ha az hatalomra kerül, és ő viseli majd a felelősséget az országért.

Ebben a helyzetben ugyanis özönlenek majd a szavazók a Jobbik felé, és az két év múlva akár 30 százalékos párt is lehet. A Fidesz Tölgyessy szerint ebben a helyzetben két dolgot tehet: megpróbálja behozni a Jobbik-szavazókat, vagy megpróbálja az átjárást biztosítani a két párt között.

SZDSZ, MDF, LMP

Az SZDSZ-ről Tölgyessy azt mondja, nyilvánvaló, hogy az alig két százalék nem a pillanatnyi állapotot tükrözi, a pártot húsz év vitte el idáig, ezért is tartja meglepőnek, hogy azokat a régi nagy neveket próbálják visszahozni, amelyekkel ezt az utat végigjárták.

Az MDF-nél az alkotmányjogász szerint az egyetlen eredmény az, hogy Dávid Ibolya folytathatja, ám figyelmeztet arra is, hogy az az óriási támogatás, amely a párthoz eddig a baloldaltól jött, elmaradhat, az MSZP ugyanis magával lesz elfoglalva.

A Lehet Más a Politika szereplését az alkotmányjogász sikeresnek látja, de figyelmeztet arra, hogy a pártnak sem olyan ügyei, sem olyan emberei nincsenek, amivel megmozgatná a közvéleményt, ráadásul miközben most 20 ezer kopogtatócédula elég volt, nem biztos, hogy ez az országgyűlési, önkormányzati választásokon is meglesz.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik