Belföld

Privatizálnák a természeti kincseinket

A Bajnai-kormány végjátékának utolsó óráit arra használja fel, hogy az ország még megmaradt természeti kincseit, a vizet, az erdőket valamilyen módon kivonja az állam fennhatósága alól, és magántulajdonosok kezére játssza át - írja hétfői számában a Magyar Nemzet egy, a birtokába kerül dokumentumra hivatkozva, amely 2010 januárjáig tartalmazza a tervezett privatizációt előkészítő lépéseket.

A lap szerint közismert, hogy a Gyurcsány-Bajnai-korszak elsődleges céljai között szerepel az ország vízvagyonának privatizációját lehetővé tevő intézkedések meghozatala.

A konstrukcióban első lépésként racionalizálásra és a hatékonyság növelésre történő hivatkozással létrehoznak egy csúcsvízműcéget, amely a többi vízműcég felett gyakorolja a tulajdonosi jogköröket, majd a második felvonásban a csúcsvízműcég részvényeinek vagyonkezelői jogát adnák át magánbefektetőknek. Vagyonkezelőként a magántársaság a vízműcsoport felett teljes körű döntési, irányítási és szinte kizárólagos tulajdonosi hatalmat gyakorolhat.

A Magyar Nemzet információi szerint hasonló módszert kíván követni a kormány a 19 állami erdőgazdaságnál, ahol egy vagyonkezelő holdingot hoznának létre, majd annak vagyonkezelői jogát magánbefektetőnek “játszanák át”.
A lap úgy tudja, három állami tulajdonban lévő nagy parkettagyár és több vadhús-feldolgozó cég privatizációja is szerepel a kormány tervei között.

A kormány cáfol

A kormány, a Pénzügyminisztérium már több alkalommal cáfolta az esetleges privatizációs előkészületekkel kapcsolatos híreket.

Mivel a kétkedőket ezek a cáfolatok nem győzték meg, ezért Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő önálló indítványt nyújtott be az Országgyűlésnek a vagyontörvény módosítására, azért, hogy biztosítsa az öt magyarországi regionális vízmű tartós állami tulajdonban történő tartását. Az állami erdőtársaságok egyébként már jelenleg is szerepelnek a vagyontörvény mellékletében.

A kormány – részben, hogy meggyőzze a kétkedőket, részben pedig mert nincs más szándéka – május 27-i ülésén, amikor tárgyalta Fónagy János javaslatát, úgy döntött: nem ellenzi azt, sőt, támogathatónak tartja.

A javaslat parlamenti elfogadásával az öt regionális vízközmű társaság is felkerülhet a tartós állami tulajdonban lévő társaságok listájára.

A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács, amely a vagyontörvény szerint a legfőbb döntéshozó az állami vagyonnal történő gazdálkodási ügyekben, sem a vízvagyon, az azt kezelő víziközművek, sem pedig az erdővagyon privatizációjáról, annak előkészítéséről előterjesztést nem tárgyalt, döntést nem hozott.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik