A napilap értesülése szerint a svéd államügyész diplomáciai csatornákon már jelezte szándékát a magyar kormánynak. A lap úgy tudja, magyar nemzetközi jogászok vizsgálják, milyen jogi feltételei vannak annak, hogy a svéd ügyészség kiterjeszthesse nyomozását.
Korábbi amerikai lapértesülés szerint a BAE Systems brit hadiipari csoport – amely a svéd SAAB AB ipari csoporttal közösen birtokolja a Gripen vadászgépeket értékesítő Gripen Internationalt – több millió dollárt fizetett hat évvel ezelőtt magyarországi pártoknak azért, hogy Budapest a brit céggel kössön szerződést vadászgépek beszerzéséről.
Nem jött megkeresés
Eddig semmiféle hivatalos megkeresés nem érkezett a magyar kormányhoz Svédországból – közölte Daróczi Dávid. A kormányszóvivő közleményében úgy fogalmaz: Magyarország megítélésének árthat, ha a korrupció gyanúja lengi körül a 2001-es repülőgép-beszerzést a nagyvilágban. Ezért a kormány az egész ország alapvető érdekének tekinti, hogy minden segítséget megadjon, ha a Gripen beszerzéseket vizsgáló külföldi nyomozó hatóságok ezt kérik tőle. Eddig azonban nem érkezett semmiféle hivatalos megkeresés a magyar kormányhoz Svédországból, diplomáciai csatornákon sem.
Daróczi Dávid hozzátette: a kormány nemzetbiztonsági kabinetje ettől függetlenül foglalkozni fog az üggyel, és december 18-i ülésén napirendre tűzi a vadászgép beszerzést vizsgáló bizottság jelentését.
A Gripen bizottság a korrupció gyanút nem vizsgálta ugyan, de az egyértelműen kiderült, hogy legalább 43 milliárd forintos többletkiadást jelentett a magyar adófizetőknek az Orbán-kormány 2001-es döntése. Akkor ugyanis a hivatalban lévő miniszterelnök személyes részvételével és a szabályok megkerülésével hoztak szakmailag indokolatlan, sőt pénzügyileg is előnytelen döntéseket – emlékeztet a kormányszóvivő közleménye.
A Fidesz örül a vizsgálatnak
Simicskó István, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes elnöke közleményben üdvözölte, hogy a svéd ügyészség Magyarországra is kiterjeszti a svéd vadászrepülőgépekkel kapcsolatban több hónapja indult vizsgálatát.
Az ellenzéki politikus szerint a múlt hét végén, az ügyben nyomozó svéd ügyész egy tv-műsorban világossá tette, hogy a nyomozás “2003-tól indulóan ” zajlik.
Így végre kiderülhet az igazság, a Gyurcsány-kormány nem tudja tovább titkolni, hogy korrupció vagy kormányzati alkalmatlanság indokolta a gépek beszerzéséről szóló szerződés Magyarország számára dupla költséget okozó, szakmailag megmagyarázhatatlan módosítását 2003-ban, az MSZP-SZDSZ-kormány idején – olvasható Simicskó István közleményében.