Az egyes pályázati kiírásokhoz kapcsolódó támogatások régiónkét, azok adottságait figyelembe véve teszik lehetővé az integrált turisztikai település- és térségfejlesztést, illetve az egyes régiók arculatát meghatározni képes turisztikai vonzerők fejlesztését.
A kiírások keretében támogatható például
• Kastélyok, várak, egyházi létesítmények, illetve egyéb műemlék épületek turisztikai célú megújítása;
• Múzeumok, régészeti lelőhelyek látogatóbarát szolgáltatásainak fejlesztése;
• Termál- és gyógyfürdők fejlesztése;
• Kulturális, természeti és helytörténeti értékekhez kapcsolódó turisztikai célú témaparkok kialakítása;
• Nemzeti parkok és más természetvédelmi területek fejlesztése;
• Az aktív- gasztro- és borturizmushoz kapcsolódó fejlesztések.
Az országosan mintegy 56 milliárd Ft rendelkezésre álló keretösszegből – régiónként kisebb-nagyobb eltérésekkel – 10 millió Ft és 2 milliárd Ft közötti támogatásra pályázhatnak azok a beruházók, akiknek a fejlesztési elképzelése megfelel a pályázati feltételeknek. A támogatás mértéke szintén nagy szórást mutat a pályázó vállalkozási formájától, illetve a beruházás megvalósulásának helyszínétől függően: egyfelől jellemzően magasabb támogatás-intenzitás érhető el az elmaradott régiókban (Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld) megvalósuló beruházásokhoz, másfelől míg a vállalkozások 40-45%-os, a non-profit szervezetek, önkormányzatok vagy egyéb költségvetési szervek akár 85%-os támogatást is igényelhetnek.
A benyújtandó pályázati dokumentáció alapját a pályázati formanyomtatványon kidolgozott projektjavaslat képezi, amelyhez számos mellékletet szükséges csatolni – kezdve a megvalósíthatósági tanulmánytól a komplett építési tervdokumentáción, környezeti hatástanulmányon, szakhatósági engedélyeken át a saját forrás rendelkezésre állását igazoló hivatalos dokumentumokig.
A beérkező pályázatokat előre megadott szempontrendszer alapján értékelik a régiónként felállított közreműködő szervezetek. Az értékelés során előnyt jelent például, ha a pályázó partnerségben valósít meg olyan komplex (tehát több tevékenységet magában foglaló) beruházást, amely hozzájárul valamely magyarországi turisztikai hely versenyképességének erősítéséhez, illetve a régióban a turizmus szezonalitásának csökkenését eredményezi. Többletpont jár továbbá a munkahelyteremtésért illetve azért is, ha a pályázó a kötelezően előírtnál nagyobb mértékű saját erővel rendelkezik.
A pályázati kiírásokkal kapcsolatos részletes információk elérhetők a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján (www.nfu.gov.hu ), ahonnan a régiónkénti pályázati csomagok is letölthetők. A pályázatokat 2007. novembertől 2008. februárig lehet benyújtani. Tekintettel arra, hogy a projektek előkészítése (tervezés, engedélyeztetés, tanulmánykészítés, finanszírozás megszervezése) és a komplett pályázati dokumentáció összeállítása igen összetett feladat, célszerű mielőbb megkezdeni a projektek kidolgozását. Már most érdemes felvenni a kapcsolatot egy vezető pályázati tanácsadó céggel, amely rendelkezik a saját erő finanszírozásához szükséges megfelelő banki háttérrel, illetve turisztikai szakmai kapcsolatokkal.
/