Belföld

Orbán: “butikos állam” vagy új magyar állammodell

A népszavazás az embereket vásárlónak tekintő "butikos állam" és az új magyar plebejus érzelmű állammodell közötti döntés lesz - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, a párt Jövőnk vitasorozatának közszolgáltatásokról szóló konferenciáján szombaton, Budapesten.

“A népszavazás valójában két államfelfogás közötti döntés is lesz, a mostani butikos állam, vagy egy plebejus, polgárai érdekeit megvédeni képes, polgáraiért felelősséget vállaló új magyar állammodell kerekedik-e felül” – mondta Orbán Viktor, aki arra bíztatott, hogy minél többen vegyenek részt a népszavazáson, mert ez az egyetlen módja a demokrácia helyreállításának.

A pártelnök szerint a mostani állam úgy viselkedik, mint a rossz butikosok a 80-as évek második felének Magyarországán: törvényszerűen vásárlónak tekinti a saját polgárait, akiken minél többet akar keresni.


Orbán: “butikos állam” vagy új magyar állammodell 1

Méltányos, plebejus államra van szükség (Fotó:MTI)


Orbán Viktor szerint a mostani állam a kiváltságok és a kiváltságosok állama, mert a magyar állam magának kér kiváltságokat és támogatja a kiváltságosokat. Az állam ma azt üzeni a polgároknak, hogy én hazudhatok, ti nem, én csalhatok, trükközhetek, de rátok szigorú Apeh-ellenőröket küldök, én tönkretehetem az országot büntetlenül, de ha te okozol kárt, akkor súlyos árat kell fizetned – tette hozzá.

Szerinte a “butikos állam” helyett méltányos, plebejus államra van szükség, amely nem kér magának kiváltságokat és nem támogatja mások kiváltságait, nem vásárlónak, hanem megbízónak tekinti az állampolgárokat, valamint védi a nemzeti érdeket és a nemzeti tulajdont.

Orbán Viktor hangsúlyozta: a “butikos állam” az egészségügyön is keresni akar, több pénzért akar kevesebb szolgáltatást nyújtani, közben pedig arról akar meggyőzni, hogy az egészségügy valójában jótékonysági intézmény, luxuscikk, amivel az állam kegyet gyakorol.

A Fidesz elnöke arra bíztatott, hogy az egészségügyi átalakítások életbe lépésével, április 1-je után a fideszes irányítású önkormányzatokban kezdődjön meg egy másik egészségpolitika végrehajtása. Ennek kapcsán megismételte a korábbi bejelentést, hogy a fideszes önkormányzatok, a kórházprivatizáció megakadályozására változtatási tilalmat rendelnek az intézményekre, illetve nonprofit gazdasági társaságokká alakítják kórházaikat.

Orbán Viktor az elmúlt 16 év legfontosabb tanulságának a saját magyar állammodell szükségességét nevezte, aminek megalkotása szerinte a polgári oldalra vár, mert a mostani kormány nem tudja és nem is akarja ezt megtenni, inkább külföldi mintákat másol szolgai módon. Akkor leszünk mi is európaiak, ha saját utunkat járjuk majd – tette hozzá.

A közszolgáltatások a harmadik témája a Fidesz vitasorozatának, amelyre Navracsics Tibor még a Fidesz novemberi kongresszusán tett javaslatot. Elsőként januárban az igazságosság témáját járták körül, februárban az életminőség kérdését, ezután márciusban a közszolgáltatások és az állam feladata volt a téma, áprilisban a versenyképességgel foglalkoznak majd, megtárgyalt kérdésekről pedig a májusi Fidesz-kongresszusra vitairatot is készítenek.

Az MSZP reagált

Nyakó István, az MSZP szóvivője úgy reagált Orbán Viktor szavaira: “Furcsa hallani a plebejus szót Orbán Viktor szájából, hiszen országlása alatt a vidéknek és a vidék falvainak az országzászlón túl nagyobb beruházás nem jutott, a lakótelepek népét pedig egyszerűen panelprolinak nevezték. Furcsa most azt hallani, hogy Fidesz tiszteli és várja a másként gondolkodókat, Kövér László velük kapcsolatban még kötelet emlegetett”.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor számára a világpolitika négy legfontosabb tényezője elutasítandó. Az oroszok azért, mert kommunisták voltak, a kínaiak azért, mert most is kommunisták, az Amerikai Egyesült Államok azért, mert globalisták, és az EU-ról is megvan a véleményük, hiszen mint mondták, “azon kívül is van élet” – mondta.

Megjegyezte: az elutasításnak nem elvi okai vannak, hanem pusztán az, hogy a Magyar Köztársaság kormányával tárgyalnak. “És aki a Magyar Köztársaság kormányával ma tárgyal, az csak a Gyurcsány-kormány szekértolója lehet szerintük” – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik