A francia szélsőjobb fő erejének elnökválasztásra készülő vezére, akivel a The Daily Telegraph készített interjút, a legnagyobb konzervatív brit napilap kérdésére – hogy pártja fajgyűlölő vagy antiszemita-e – kijelentette: ennek az állításnak a hamisságát tettekkel tudja igazolni. Amikor ugyanis először választották képviselővé, választási listájának második helyén “egy fekete” állt, ami “kissé furcsa lenne egy rasszista részéről”. Hozzátette: irodájában “zsidók, arabok és feketék is dolgoznak … mit kellene még tennem azért, hogy ne bélyegezzenek rasszistának?”
Le Pen szerint a “rasszista”, “idegengyűlölő”, “antiszemita” címkéket a Kommunista Párt osztogatja, “ők azok, akik Franciaországban meghatározzák, hogy mi erkölcsös és mi erkölcstelen”.
Részletkérdések
Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye ma a náci haláltáborok gázkamráiról tett, azokat “a történelem részletkérdésének” minősítő korábbi kijelentéséről, a Nemzeti Front vezetője kijelentette: ezt húsz évvel ezelőtt mondta, de még most is mindenki ezt veti a szemére, köztük “a kommunisták, akiknek 100 millió halott terheli a lelkiismeretüket”.
Hozzátette: nem azt mondta, hogy a gázkamrák nem léteztek, hanem azt, hogy a II. világháború történetének tragikus epizódját jelentették, de csak egyik elemét annak a történetnek, amelybe 60 millióan haltak bele.
Le Pen szerint a gázkamrákról sem Churchill, sem de Gaulle, sem Sztálin, “sem senki más” háborús emlékirataiban nem esik szó.
A francia politikus az interjúban kiállt azon korábbi kijelentése mellett is, amely szerint Franciaország náci megszállása “nem volt kivételesen embertelen”. Szavai szerint a Belgiumban, Hollandiában, Lengyelországban vagy máshol történtekkel összehasonlítva “ez egyértelmű”. Hozzátette: vannak bizonyos témák, amelyekről “az ember nem mondhatja el a véleményét, akkor sem, ha igaza van”.
Nem egyenlők
A The Daily Telegraph felidézi, hogy Le Pent többször elítélték rasszizmus és gyűlöletre uszítás címén; egyszer azon kijelentése miatt, hogy “a fajok nem egyenlők”, 1997-ben pedig azért, mert azt mondta, hogy Jacques Chirac államfőt “zsidó szervezetek pénzelik”.
Jean-Marie Le Pen a brit lapnak adott interjúban ugyanakkor azt mondta: kíváncsi lenne, hogy bárki tudna-e neki tulajdonítani olyan kijelentést, szándékot vagy cselekedetet, amelyet szélsőségesnek lehetne minősíteni.
Egyetértett azzal a felvetéssel, hogy Nagy-Britanniában nem örvend túlzott népszerűségnek. Kijelentette azonban: ez azért van, mert nem ismerik őt jól. “Ha valaki ismer, az szeret – de legalábbis kevésbé utál” – tette hozzá.
Le Pent a legutóbbi európai parlamenti választások egy manchesteri kampányrendezvénye után – amelyen a szélsőjobboldali Brit Nemzeti Párt választási küzdelmét igyekezett segíteni – kis híján meglincselték a jelenléte ellen tiltakozó brit tüntetők, és csak szoros rendőri gyűrűben tudott elmenekülni a helyszínről.