Belföld

Fidesz: könnyeznek a hívek

Miután Orbán Viktor "a végeredmények ismeretében" bejelentette a Fidesz vereségét, a hívek döntő többsége könnyes szemmel tudomásul vette az eredményt és elhagyta a helyszínt. Orbán szerint jó ok van a szomorúságra.

A bejelentés után Orbán Viktor és a párt vezető személyiségei a Szentháromság térre vonultak, és az ott felállított színpadon szóltak az egybegyűltekhez. A párt elnökét hívei a vereség ellenére is győzőként fogadták: az emelvényre lépő politikusokat perceken át tartó Viktor! Viktor! kiáltás üdvözölte. Orbán beszédét is többször megszakította ez a szlogen. A párt elnöke nagyon óvatosan utalt csak politikai vetélytársaira és a vereség okaira, de a közönség soraiból így is többször árulót és forradalmat kiáltottak ilyenkor.

A helyszíni tudósítónk szerint a házban és a téren lévő szimpatizánsok döntő többsége könnyes szemmel vette tudomásul az eredményt – de még többen megindultak, amikor ezt a pártelnöktől hallották.


Orbán: jó ok van a szomorkodásra


“Az eredmény ismert, a magyar politikai rendszer vastörvények alapján az látszik, hogy aki összefog az nyer, aki nem, az veszít. Győzelemre csak azok képesek, akik összefognak. Ellenfeleik összefogtak és nyertek, ehhez gratulálni illik” – mondta Orbán. Hozzátette: mindenkit megvédenek, senkinek nem engedik, hogy bántódása essen azért, mert rájuk szavazott.


Azok, akik szomorkodnak, azoknak “jó okuk van erre”, azonban nem a Fidesz miatt érdemes könnyet ejteni, mert ugyanolyan erősen jöttek ki a mostani választásokból, mint eddig és több szavazatot kaptak, mint négy éve – mondta a Fidesz elnöke. De az ország miatt jogos egy pár könnycsepp – tette hozzá.


Orbán szavai szerint a Fidesz konstruktív ellenzékként fog dolgozni, és nem mond le programjáról. Május elsején pedig várnak a Várba mindenkit, hogy ott megvitathassák az új helyzethez illő politikai programot.


Beszédét Hajrá Magyarországgal fejezte be, amit a zsúfolásig telt teremben összegyűltek hangos éljenzéssel és tapssal fogadtak – jelentette helyszíni tudósítónk.


A telefonos buzdítás nem kampánycsendsértés


Deutsch-Für Tamás időközben azt mondta: bíznak abban, hogy elérik a kitűzött célt, és sikerül 70 egyéni mandátumot szerezniük a 110-ből.


„Bizakodóak vagyunk abból a szempontból, hogy sikerül elérni, amit magunk elé tűztünk, megszereznünk a még 110 meglévő mandátumból legalább 70-et” – mondta a politikus, aki a szavazás lezárása után elsőként nyilatkozott az újságíróknak a Fidesz választási központjában.


Arra a felvetésre, igaz-e, hogy Eperjes Károly színművész hangján hívtak fel embereket a kampánycsend idején, hogy szavazzak a Fideszre, Deutsch-Für Tamás azt válaszolta: nem felel meg a valóságnak, hogy Eperjes Károly bármely párt jelöltjeire való szavazásra buzdított volna telefonon. “Az említett honfitársunk a választásra való részvételre buzdító telefonokkal keresett meg választópolgárokat” – tette hozzá a Fidesz kommunikációs vezetője, hangsúlyozva, hogy a választási részvételre való buzdítás nem tekinthető kampánycsendsértésnek, sem személyesen, sem telefonon.


Az időközi részvételi adatokkal kapcsolatban azt mondta: a választást követő napokban érdemes alaposan megvizsgálni, hogy miért volt most alacsonyabb a részvételi arány, mint 1998-ban és 2002-ben, annak ellenére, hogy minden párt és minden jelölt a mozgósítás érdekében kampányolt. Kérdésre válaszolva hozzátette: nem örömteli, hogy alacsonyabb lett a részvétel, de kudarcnak sem nevezhető.


A választások tisztaságát firtató kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: a második fordulót megelőzően sok olyan jelenséggel találkoztak az MSZP részéről, amelyek „példátlan és tömeges választási csalásnak minősülnek”.


Tanácskozás zárt ajtók mögött


A Fidesz kampányának irányítói a párt választási központjában tanácskoztak este 7 órakor; a párt hívei eközben gyülekeztek a Szentháromság térnél.


A helyszínen lévő újságírók Rogán Antal kampányfőnököt, Deutsch-Für Tamás kommunikációs vezetőt, Selmeczi Gabriella és Szijjártó Péter szóvivőt, valamint Nyitrai Zsolt kampányfőnök-helyettest látták bemenni a Magyar Kultúra Alapítvány Bethlen-termébe, hogy zárt ajtók mögött tanácskozzanak.


A Szentháromság tér mellett, a Halászbástya oldalában a gyülekező Fidesz-hívek – hét óra körül még csak néhány százan, később néhány ezren – kivetítőn követték figyelemmel a választási eredményekről beszámoló televíziós csatornák adásait.


A jobboldali celebritások közül csak Selmeczi Gabriellát, Kun Miklóst és Pitti Katalint lehet felfedezi – utóbbi rögtön dalra is fakadt, megörvendeztetve az eseményre kiéhezett operatőröket. Az utóbbi időkben sokat emlegetett miniszterelnökhelyettes-jelöltet, Mikola Istvánt egész este nem lehetett látni.


A narancsos párt eredményváró partijára ugyan az előzetes sajtóregisztráció már napokkal ezelőtt lezárult, úgy tűnik, a szervezők alábecsülték az érdeklődést. Helyszíni riporterünk tapasztalatai szerint berendeztek egy sajtótermet, de ennek nagy részét a tévétársaságok közvetítőállásai foglalják el, az írott sajtó munkatársainak és a fotóriportereknek összesen jutott annyi hely, mint egy-egy tévétársaságnak. Ülőhelyeknek és konnektoroknak is szűkén van az egyébként patinás épület. A szervezők javára írandó azonban, hogy a sajtóterembe csak az akkreditált újságírókat és a szervezőket engedték be.


Rogán, Stumpf a vereségről beszél


„Egyre biztosabb, hogy a kormánykoalíció megnyerte a választásokat” – mondta Rogán Antal az MTV-nek adott interjújában.


Stumpf István is a jelenlegi koalíció győzelméről beszélt. Ellenzéki szerepre készülünk, tudomásul kell venni, hogy a jelenlegi kormánykoalíció kap majd megbízatást újabb kormány alakítására – mondta a Fidesz alelnöke az MTI-nek.


“Nyolcvan százalék felett van a feldolgozottság és a kitűzött hetven egyéni mandátumból egyelőre 42-43-nál tartunk. Ez minden bizonnyal így marad” – jelentette ki Schmitt Pál. Hozzátette: együtt kell tartani azokat, akik eddig is együtt voltak, meg kell őrizni a lelkesedést, a szeretetet, nem szabad, hogy szétszéledjenek a polgári körök.


“Tudomásul kell vennünk, hogy politikai vetélytársaink is nagyszerű munkát végeztek. Én sportember voltam, úgy gondoltam, hogy ha győzelem van, azt alázattal, ha vereség, azt méltósággal kell tudomásul venni” – közölte Schmitt Pál az MTI-vel.


A párt sajtósai fél kilenckor azt ígérték, negyed tízkor sajtótájékoztatót tartanak. A hírre az operatőrök és fotóriporterek azonnal elfoglalták a legjobb helyeket a szónoki emelvény körül, az egyik fotós egy háztartási létrával felszerelkezve igyekezett mindenkinél jobb helyet találni magának.

Eközben a Szentháromság téren egyre többen söröztek a Halászbástya és a Magyar Kultúra Háza közötti sátraknál, de mind a téren, mind a házban inkább feszülten, mint felszabadultan figyelték a kivetítőn a tévéközvetítést.


Közben, röviddel fél tíz után Hiller István, az MSZP elnöke bejelentette, hogy Orbán Viktor gratulált Gyurcsány Ferencnek a győzelemhez.


Szijjártó: Gyurcsány is telefonon buzdított


Felveti a választási kampánycsendsértés gyanúját, hogy nagyon sokan jelezték: a kampánycsend ideje alatt Gyurcsány Ferenc hangján telefonos üzenetek jutottak el választópolgárokhoz – közölte a Fidesz szóvivője vasárnap este a párt választási központjában. “Információink szerint a miniszterelnök telefonon buzdított arra, hogy a választópolgárok az MSZP-re szavazzanak” – tette hozzá Szijjártó Péter.


A Fidesz szóvivőjének tájékoztatása szerint több más bejelentés is érkezett a Demokrácia Központhoz a kampánycsend sértés gyanújáról.


Érthetetlen az alacsony részvétel


A Fidesz sajnálatosnak tartja azt, hogy nem mentek el annyian szavazni, mint az előző fordulóban, hiszen a demokrácia egyik alapköve, hogy minél többen voksoljanak – mondta az MTI-nek Selmeczi. Kérdésre válaszolva elmondta: nem értik, hogy miért alacsonyabb a részvétel, hiszen mind a két nagy párt intenzíven kampányolt, és a mozgósításra helyezte a hangsúlyt. Az elemzések még előttünk állnak – fűzte hozzá a szóvivő.


A téren és a házban lévő szimpatizánsok döntő többsége könnyeivel küzdött a bejelentés után. A párt vezető személyiségei azonban profi politikushoz méltóan viselték a helyzetet. Később azonban a hívek egy része is feldolgozta az élményt, és hazafelé menet már az elhangzott Orbán-beszédet elemezték, és a jövőjüket tervezgették.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik