Belföld

Az SZDSZ hat pontja a kisebb államért

Hat pontban foglalta össze Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a párt kisebb, olcsóbb és hatékonyabb állam megteremtésére kidolgozott javaslatait vasárnap Budapesten: a szabad demokraták többek között felére csökkentenék az önkormányzati képviselők számát, megszüntetnének bizonyos minisztériumokat, s 250 tagú parlamentet működtetnének.

Kuncze Gábor elmondta, hogy az önkormányzati képviselők számának 32 ezerről 15-16 ezerre csökkentéséről már kidolgozták törvényjavaslatukat, s letették a parlament asztalára. Kész a törvényjavaslat a 250 tagú parlamentről is – közölte a pártelnök, hozzátéve: az egyeztetések ugyan nem voltak sikeresek e témában, de a politika úgy tudja jelezni, hogy komolyan gondolja a bürokrácia csökkentését, ha magán kezdi. Ezért a következő ciklus elején rögtön meg kellene egyezniük a pártoknak a parlament létszámában, s ezt már 2010-től érvényesíteni lehetne.

Az SZDSZ szerint 10-12 minisztériumnak kellene működnie. Megszüntetnék azokat a tárcákat, amelyek már betöltötték funkciójukat, illetve tevékenységük máshol elhelyezhető. A liberálisok vezetője ezek közé sorolta a munkaügyi, az informatikai és a hírközlési minisztériumokat. A szabad demokraták szerint nincs szükség tárca nélküli miniszterekre, s jelentősen csökkentenék a politikai és helyettes államtitkárok számát is. 2010-re választott régiókat hoznának létre, megerősítenék a kistérségeket, s megszüntetnék az önkormányzati megyéket.

Kóka János gazdasági miniszter, aki új közszolgáltatási törvény megalkotását szorgalmazta, arról beszélt, hogy jelenleg az államban egyszerre van jelen a pazarlás és a pénzszűke. Mint mondta, ma Magyarországon a költségvetésből minden nyolcadik forintot az államigazgatásra költik. Példátlan mértékű szervezetlenség, s zavar tapasztalható az államigazgatásban “a célrendszert” tekintve. Elmondta, hogy a korábban 19 közhasznú társaságban 110 felügyelő bizottsági taggal működő Magyar Közút átszervezésével 3,6 milliárd forintot takarítottak meg, amelyet utak felújítására lehet fordítani.

Kitért arra is, hogy tárcájánál az elmúlt fél évben kidolgozták a közigazgatási és közszolgálati reform modelljét. Ennek része az állami szerepvállalás definiálása, a kormányzati intézményrendszer átalakítása stratégiai prioritások szerint, valamint az intézményi reform.

Kóka János közölte: ha sikerül megvalósítani mindezeket, csak a közszolgáltatások igazgatási feladataiból mintegy 200 milliárdot lehet megspórolni. Ugyanakkor a közszolgálati reform a közigazgatás szereplőinek szemléletváltásán múlik – mondta.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik