Belföld

Deutsch-Für: választási csalásra készül az MSZP

A Fidesz szerint a szocialisták választási csalásra készülnek, mert súlyosan megsértve a választási törvényt, illegális nyilvántartást készítenek azokról, akik ajánlószelvényeikkel támogatták a jelöltjeiket – jelentette ki csütörtökön sajtótájékoztatón Deutsch-Für Tamás.

Deutsch-Für Tamás arra szólította fel Gyucsány Ferenc kormányfőt és Hiller István MSZP-elnököt, hogy azonnal intézkedjenek az ügyben.

Deutsch-Für Tamás két videofelvételt bemutatva elmondta: 1998-ban a miskolci MSZP-szervezet készített másolatot az önkormányzati választásokon begyűjtött ajánlószelvényekről, míg most a szolnoki MSZP-irodán számítógépes adatbázisban tárolják azok személyes adatait, akik ajánlószelvényükkel támogatták az MSZP jelöltjeit.


Hogyan lehet elcsalni a választásokat?


Korábbi cikkünkben feltérképeztük, hogy milyen lehetőségek vannak választási csalás elkövetésére. Bár minden voksolás alkalmával vannak próbálkozások, a lapunk által megkérdezett szakértők szerint a többszörös ellenőrzésnek köszönhetően minimalizálni lehet annak esélyét, hogy az eredményt befolyásoló választási csalást kövessenek el anélkül, hogy az kiderülne.


Tóth Zoltán a választási csalásokról írt elemzésében kifejti, hogy a legsúlyosabb eset az, ha a választási csalást a kormány vagy a hatalmon lévő párt szervezi intézményesen. Ilyen esetben a választás eredménye nem legitim, azt a külföldi államok is kétségbe vonják. Ilyen intézményes választási csalásra rengeteg példát találhatunk diktatúrákban, ott a mindenkori kormányzatnak sokkal könnyebb dolga van, mint az ellenzék által ellenőrzött demokráciákban, ám itt is előfordulhatnak. Tóth Zoltán szerint azonban ennek végrehajtásához annyi feltételt meg kell teremteni, hogy mindenképpen kiderül.


A szakértő példákat is említ, ebbe a körbe tartozik az, ha a választási apparátus olyan szavazólapot állít elő, amelyen például nem a törvényesen jelölt pártok szerepelnek. Ugyancsak a kormány felelőssége, ha bár nem szándékosan csal, de illegitimmé teszi az eredményt azáltal, hogy nem teremti meg a feltételeket. Például nem biztosít pénzt urnák vásárlásához, vagy nincsenek a választók személyazonosítását lehetővé tevő állami nyilvántartások. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket >>

Ajánlott videó

Olvasói sztorik