Belföld

Hatezer oktatásban dolgozót bocsátottak el

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének országos reprezentativitású felmérése szerint az iskolafenntartó önkormányzatok augusztus végéig forráshiány miatt közel hatezer oktatásban dolgozót kényszerültek elbocsátani. A garantált 7,5 százalékos béremelést sem kapták meg a közalkalmazottak.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) becslése szerint idén hatezer dolgozót bocsátottak el az önkormányzatok az oktatás területén augusztus végéig, és ez a tendencia tovább fog erősödni. A PDSZ becslését az országos reprezentativitású felmérésére alapozza, amely során önkormányzatokat kérdeztek meg az általuk fizetett közalkalmazottak helyzetéről. A válaszok alapján 1537 dolgozótól – közülük 1331 aktív korútól – váltak meg augusztus végéig. „Ha ezt az az adatot kiterjesztjük a teljes intézményfenntartói körre, akkor hozzávetőleg 6000 fő elbocsátása becsülhető” – tájékoztatott Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke. A válaszadó önkormányzatok összesen 30 százaléka kényszerült oktatásban dolgozót elbocsátani.

A PDSZ meglátása szerint fenntarthatatlan az iskolák finanszírozás a jelenlegi formában. A közoktatásban az intézménytípusra vonatkozó alapnormatíva az összköltségnek hozzávetőleg 40 százalékát, kiegészítő normatívákkal együtt 60 százalékát fedezi, ami a szakszervezet szerint elfogadhatatlanul alacsony mértékű. Ráadásul a közoktatási törvényből kikerült az a szabály, mely szerint a kormány állja a két évvel korábbi közoktatási kiadások meghatározó részének 90 százalékát.

Az önkormányzatok saját bevallásuk szerint nem kapták meg a központi költségvetésből a kormány által törvényileg garantált szeptemberi béremelés fedezetének egy részét. Így a kiegészítő juttatásmegvonásokkal gazdálkodták ki az előírt 7,5 százalékos béremelést: csökkentették például a pótlékot vagy a minőségi kereset kiegészítést, aminek következtében gyakorlatilag nem nőtt a közalkalmazottak bére.

Az iskolafenntartó önkormányzatok forráshiányát tükrözi a határozott időre kötött munkaszerződés elszaporodása a közalkalmazottak körében. Ezekben az esetekben például 9 hónapra kötnek munkaszerződést egy pedagógussal, így a nyári szünet alatt nem jár neki fizetés, következő szeptemberben pedig újra alkalmazzák. „Joggal való visszaélés történik, ugyanis a törvény szerint kezdő pedagógusokat alkalmazhatnak határozott időre, vagy a GYES-en lévő pedagógus helyére szintén hasonló státuszú munkavállalót vehetnek fel. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy nem csak ilyen esetekben fordulnak az önkormányzatok ehhez a megoldáshoz: például amikor a GYES-en lévő munkatárs visszajön, és az addig a helyén dolgozó pedagógus munkájára is szükség van, de csak korlátozott pénz áll rendelkezésére, akkor átteszik egy másik tartósan távol levő helyére. Ez már törvénytelen” – mondta el a FigyelőNetnek Kerpen Gábor. A PDSZ egyébként már nyert is pert.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik