Belföld

Perek a szegregáció ellen

Pereket indít az iskolai szegregáció megszüntetése érdekében az Esély a hátrányos helyzetű gyermekeknek alapítvány. A civil szervezet emellett több - köztük büntetőjogi - törvényi változtatást is kezdeményez.

A hátrányos helyzetű, jórészt roma gyermekek elkülönítése ellen jogi úton szeretne fellépni az Esély a hátrányos helyzetű gyermekekért elnevezésű alapítvány.

Az első ilyen per a miskolci önkormányzat ellen indul, a tárgyalást augusztus 30-ra tűzték ki – mondta Újlaky András, az alapítvány elnöke az oktatási szegregációt vizsgáló parlamenti albizottság ülésén. Az alapítvány ügyvédje ezen kívül felvetette, hogy a büntetőjogi szabályozás megváltoztatását fogják kezdeményezni. Véleményük szerint büntetendővé kell tenni, ha a kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy az egyenlő bánásmód követelményéből fakadó kötelezettségét megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését súlyosan veszélyezteti.

Ezen felül 100 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtanák azt, aki a gyermeket, tanulót a közoktatásra vonatkozó rendelkezések megszegésével hátrányosan megkülönbözteti. Az alapítvány munkatársai hangsúlyozták: a “gettósódó iskolákban” az oktatás színvonala is alacsonyabb, és sokszor felkészületlen, oda nem illő személyek tanítanak.

A felvetésekre reagálva Daróczi Gábor, az oktatási tárca miniszteri biztosa kiemelte: minden politikai oldalnak egyaránt érdeke az integráció, a szegregáció megszüntetése. Hozzátette: törekvéseik azt a célt szolgálják, hogy hosszú távon elérjék “egy ország legyen, ahol nem két oktatási rendszer működik”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik